페이지 이미지
PDF
ePub
[graphic]

Church, which has long flourished under the protection of a race of Monarchs, from which your Majesty is sprung, may ever continue to be the means of upholding and extending the knowledge and the influence of true religion.

We regard the renewed appointment of the Right Honourable Lord Belhaven to the office of your Majesty's Representative and High Commissioner, as a special token of your Majesty's good will and attachment to this Church, of which his Lordship has long proved himself to be a devoted, zealous, and stedfast friend.

We have received with deep gratitude your Majesty's Royal Warrant for two thousand pounds to be appropriated to the reformation of the Highlands and Islands; and it will be a great satisfaction to us to apply this munificent grant so as to advance the pious and beneficent purposes for which it has been graciously conferred.

That the God and Father of our Lord Jesus Christ, the Governor among the Nations, and the King and Head of the Church, may multiply to our beloved Queen, to the Prince Albert, the Prince of Wales, and all the Royal Family, the most precious of earthly satisfactions, along with the spiritual blessings in heavenly places in Christ, which have been promised as the everlasting inheritance of the saints in the Kingdom of Glory, is the humble and fervent prayer of, may it please your Majesty, your Majesty's most faithful, loyal, and obedient subjects.

The Ministers and Elders of the Church of Scotland met in this General Assembly.

Signed in our name, in our presence, and at our appointment, by

John MacLeod, Moderator.

Edinburgh, 28th May 1851.

Then follow three Orders in Council, dated the 5th day of May 1851, directing, in conformity to the reports from the General Board of Health, that the Public Health Act 1848, and every part thereof except the section numbered 50 in the copies of that Act printed by Her Majesty's printers, shall be applied to and be in force within and throughout the following places, viz:—

The parish of Hfracombe, in the county of Devon;
The town of Northallerton, in the county of

York;
The parish of Battle, in the county of Sussex;

That each of such places should be and constitute a district for the purposes of the said Public Health Act, should have a Local Board of Health established therein, and containing such instructions and regulations for the election of members of the said Local Boards as are applicable to each of the said districts.

Buckingham-Palace, June 2, 1851.

This day had audience of Her Majesty: The Baron de Beust, Minister Resident from the King of Saxony, to deliver his letter of recall; To which he was introduced by Viscount Palmerston, G.C.B. Her Majesty's Secretary of State for Foreign Affairs, and conducted by Colonel the Honourable Sir Edward Cust, K.C.H. Master of the Ceremonies.

War-Office, 6th June 1851.

1st Regiment of Life Guards, Owen William George, M.D. to be Assistant-Surgeon, vice Tardrew, promoted in the 2nd Regiment of Life Guards. Dated 6th June 1851.

[graphic]

10th Light Dragoons, Lieutenant Robert Charles Holmes to be Captain, by purchase, vice Sir Thomas Munro, Bart, who retires. Dated 6th June 1851.

Cornet John Rawlinson Cuthbert to be Lieutenant, by purchase, vice Holmes. Dated 6th June 1851.

5th Regiment of Foot, Captain William Newhouse, from half-pay Unattached, to be Captain, vice John Woodward, who exchanges, receiving the difference. Dated 6th June 1851.

Idth Foot, Captain Lawrence Shadwell, from 98th Foot, to be Captain, vice Ellerman, who exchanges. Dated 6th June 1851.

2\th Foot, Ensign Robert Hamilton Montgomerie

to be Lieutenant, without purchase, vice Kippen,

deceased. Dated 4th April 1851. Ensign Alfred Nicholson Cripps, from 18th Foot,

to be Ensign, vice Montgomerie. Dated 6th

June 1851.

42nd Foot, Ensign Duncan Downie Fletcher, from 71st Foot, to be Ensign, vice Maitland, deceased. Dated 22nd April 1851.

4Zrd Foot, Lieutenant Herbert Taylor McCrea, from the 94th Foot, to be Paymaster, vice Daniel Henry Mackinnon, who retires upon half-pay as a Captain Unattached. Dated 6th June 1851.

4oth Foot, Ensign Thomas Augustus Burrowes, from the 78th Foot, to be Ensign, vice Howard, promoted. Dated 6th ^une 1851.

53 rd Foot, Captain Robert Hunt, from the 57th Foot, to be Captain, vice Steward, who exchanges. Dated 6th June 1851.

[graphic]

57th Foot, Captain Frederick Gordon Steward, from the 53rd Foot, to be Captain, vice Hunt, who exchanges. Dated 6th June 1851.

64th Foot, Ensign Frederick I. Hutchison to be

Lieutenant, by purchase, vice Moultrie, who

retires. Dated 6th June 1851. Ensign William Leonard Barnard Straton, from

69th Foot, to be Ensign, vice Hutchison.

Dated 6th June 1851.

66th Foot, Lieutenant Walter Serocold Pearce Serocold to be Captain, by purchase, vice Crawfurd, who retires. Dated 6th June 1851.

Ensign Richard Horner Paget to be Lieutenant, by purchase, vice Serocold. Dated 6th June 1851.

7ist Foot, Serjeant-Major James Dalgleish to be Ensign, without purchase, vice Fletcher, appointed to the 42nd Foot. Dated 6th June 1851.

84th Foot, Ensign Frederick Hardy to be Lieutenant, by purchase, vice Cassan, who retires. Dated 6th June 1851.

John Penton, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Hardy. Dated 6th June 1851.

85th Foot, Lieutenant William Mortimer Pechell, from 33rd Foot, to be Paymaster, vice George Ash Thompson, who retires upon half-pay. Dated 6th June 1851.

94th Foot, Lieutenant John Warden McFarlan, from the Ceylon Rifle Regiment, to be Lieutenant, vice McCrea, appointed Paymaster of 43rd Foot Dated 6th June 1851.

98th Foot, Captain Edward John Ellerman, from the 19th Foot, to be Captain, vice Shadwell, who exchanges. Dated 6th June 1851.

[graphic]

Lieutenant James Dutton Smyth to be Captain,

without purchase, vice Grantham, deceased.

Dated 6th June 1851. Ensign Montague Browne to be Lieutenant, vice

Smyth. Dated 6th June 1851. Serjeant-Major Charles Mills to be Ensign, vice

Browne. Dated 6th June 1851.

99th Fool, Lieutenant Frederick Montgomcrie to

be Captain, by purchase, vice Armstrong, who

retires. Dated 6th June 1851. Ensign Allan Macdonald to be Lieutenant, by

purchase, vice Montgomerie. Dated 6th June

1851.

3rd West India Regiment, Ensign George Alleyne Rogers to be Lieutenant, by purchase, vice Dowse, who retires. Dated 6th June 1851.

UNATTACHED.

Brevet Major George Frederick Paschal, from

the 70th Foot, to be Major, without purchase.

Dated 6th June 1851. Lieutenant Thomas Peebles, from the 59th Foot,

to be Captain, without purchase. Dated 6th

June 1851.

BREVET.

Captain John Stafford Paton, of the 14th Bengal Native Infantry, to be Major in the Army in the East Indies. Dated 9th February 1851.

COURT OF EXCHEQUER.

Trinity Term, 14/A Victoria.

Tuesday the 3rd day of June 1851. This Court will hold Sittings on Saturday the 21st day of June instant, and on every succeeding

« 이전계속 »