페이지 이미지
PDF
ePub
[graphic]

in Australia and Van Diemen's Land for Her Majesty the Queen of Portugal and the Algarves. The Queen has also been pleased to approve of Mr. Jonathan Binns Were as Consul at Melbourne, Port Philip, for the Free Hanseatic City of Hamburgh.

Downing-Street, June 13, 1851.

The Queen has been pleased to appoint Joseph Pope, Esq. to be Her Majesty's Treasurer lor Prince Edward Island.

Crown-Offi.ce, June 11, 1851.

MEMBERS returned to serve in this present PARLIAMENT.

County of Argyll.

Sir Archibald Islay Campbell, of Succoth, Bart, in the room of Duncan McNeill, Esq. who has accepted the office of one of the Judges of the Supreme Court of Scotland.

Combined Counties of Clackmannan and Kinross.

James Johnstone, Esq. of Alva, in the room of Majqr- General William Morison, deceased.

Office of Ordnance, 12th June 1851.

Royal Regiment of Artillery.

Second Captain Edward Arthur Williams to be

.Adjutant, vice Burrows, promoted. Dated

22nd June 1850. Second Captain Herbert Winsloe Patton to be

Adjutant, vice Laurence, deceased. Dated

26th October 1850.

[graphic]

Commission signed by Her Majesty's Commissioners of Lieutenancy for the City of London.

Regiment of Royal London Militia.

Samuel Wilson, Esq. Alderman, to be LieutenantColonel, vice Lieutenant-Colonel William Thompson, M.P. promoted. Dated 10th Jnue 1851.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the North Riding of the County of York.

North York Regiment of Militia.

John Edward Adolphus Dolby, Gent to be Lieutenant, vice Grillet, deceased.

FROM THE

LONDON GAZETTE of JUNE 17,
1851.

Foreign-Office, June 7, 1851.

THE Queen has been graciously pleased to appoint Lord Cowley, K.C.B. late Her Majesty's Minister Plenipotentiary to the Swiss Confederation, to be Her Majesty's Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary to the Germanic Confederation.

War-Office, 17th June 1851.

1st Regiment of Life Guards, Walter de Winton, Gent, to be Cornet and Sub-Lieutenant, by purchase, vice Caulfield, promoted. Dated 17th June 1851.

[graphic]
[graphic]

To be Lieutenants, by purchase.

Ensign John Chalmers, vice Gollop, who retires.

Dated 17th June 1851. Ensign William Henry Griraston, vice Russell,

who retires. Dated 17th June 1851. Ensign John Thompson, vice J. R. Jackson, who

retires. Dated 17th June 18.51. Ensign Charles Gibbs, vice Squire. Dated 17th

June 1851.

To be Ensigns, by purchase.

George Augustus Boylan, Gent, vice Baker, who

retires. Dated 17th June 1851. William Henry Spencer, vice Chalmers, promoted.

Dated 18th June 1851. Assistant-Surgeon Henry Clinton Foss, from 55th

Foot, to be Surgeon, vice George Roche Smith,

placed on half-pay. Dated 17th June 1851.

12th Foot, George Robertson, Gent, to be Ensign,

by purchase, vice Goodrich, promoted. Dated

17th June 1851. 14th Foot, Charles Monck Wilson, Gent, to be

Ensign, by purchase, vice Barlow, promoted.

Dated 17th June 1851.

18/A Foot, Gentleman Cadet Colmer Lynch, from the Royal Military College, to be Ensign, without purchase, vice Cripps, appointed to the 24th Foot. Dated 17th June 1851.

24th Foot, Lieutenant Henry Nangle, from the 67th Foot, to be Lieutenant, vice John Nagel, who retires upon half-pay Ceylon Rifle Regiment. Dated 17th June 1851.

27th Foot, Nathaniel Barnadiston, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Somerville, who k retires. Dated 17th June 1851.

39th Foot, Frederick Wilmot Foster, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Wall, promoted. Dated 17th June 1851. 40th Foot, Adolphus Haggerston Stephens, Gent, to be Ensign, by purchase, vice O'Hara, promoted. Dated 17th June 1851.

[graphic]

41st Foot, Gentleman Cadet George William Wallace Carpenter to be Ensign, by purchase, vice Eccles, who retires. Dated 17th June 1851.

44th Foot, Ernest Henry Brackenbury, Gent, to be Ensign, by purchase, vice White, appointed to the 25th Foot. Dated 17th June 1851.

45th Foot, Henry Safe Willoughby, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Cameron, who retires. Dated 17th June 1851.

55th Foot, Assistant-Surgeon Alfred Crocker, from the Staff, to be Assistant-Surgeon, vice Foss, promoted in the 2nd Foot. Dated 17th June 1851.

59th Foot, Lieutenant Richard Percival Wigmore, from half-pay, Ceylon Rifle Regiment, to be Lieutenant, vice Peebles, promoted to an Unattached Company. Dated 17th June 1851.

60M Foot, Captain Charles Hamilton Roddy, from half-pay, Unattached, to be Captain, vice Alexander Crie Meik, who exchanges. Dated 17th June 1851.

Lieutenant Peter Burton Roe to be Captain, by
purchase, vice Roddy, who retires. Dated 17th
June 1851.

Second Lieutenant Thomas Nicholson to be First
Lieutenant, by purchase, vice Roe. Dated 17th
June 1851.

62nd Foot, Lieutenant and Adjutant Charles
Lambert to be Captain, without purchase, vice
Pender, deceased. Dated 5th June 1851.

[ocr errors]
« 이전계속 »