페이지 이미지
PDF
ePub

Whitehall, January 27, 1851.

Her Majesty has been pleased to grant the office and place of Reader of Physic in the University of Cambridge unto Henry John Hayles Bond, M.D. in the room of John Iluvihuid, M. D. deceased.

NAVAL MEDALS.
Admiralty, 25th January 1851.

Three years and seven months have now elapsed since notice was first issued by command of Her Majesty, in the Gazette of 1st June 1847, requiring all persons to make application who should consider themselves qualified to receive a Medal for their sevices during the late wars, as therein specified.

Although above 17,000 Officers, seamen, and marines, and soldiers serving as marines, have, after investigation, been declared qualified, it is supposed that some claims may be still outstanding:

My Lords Commissioners of the Admiralty therefore direct, that all remaining claims, under the Gazette notices of 1st June 1847, 1st June 1848, and 11th February 1850, be brought forward without loss of time; and notice is hereby given, that no claim will be taken into consideration unless it is submitted before the 1st May next ensuing.

By command of their Lordships,

J. PARKER.

Admiralty, 23rd January 1851.

Corps of Royal Marines.

First Lieutenant Henry Edward Delacombe to be Captain, vice Fraser, placed on half-pay.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the County Palatine of Lancaster.

Joseph Jones, Esq. to be Deputy Lieutenant. Dated 23rd January 1851.

COURT OF COMMON PLEAS.

Hilary Term, in the 14th year of the reign of Queen Victoria.

Friday, the 24th day of January 1851. This Court will, on Thursday the 20th day of February next, hold a Sitting, and will proceed to give judgment in certain of the matters that will then be standing over for the consideration of the Court. John Jervis.

Then follows a warrant of the Lords Commissioners of Her Majesty's Treasury, dated the 18th day of January 1851, appointing, under the authority of "An Act to amend the laws relating to the Customs," a legal quay within the port of Cowes for the lading and unlading of goods.

Also an Order from the Poor Law Board, dated the 20th day of January 1851, directing that so much of the Act passed in the fourteenth year of the reign of Her Majesty, intituled "An Act to prevent the holding of vestry or other meetings in churches, and for regulating the appointment of vestry clerks," as relates to the appointment of a vestry clerk, shall forthwith be applied to and put in force within the parish of Portsmouth, in the county of Southampton.

FROM THE

LONDON GAZETTE of JANUARY 31,

1851.

Foreign-Office, January 30, 1851,

NOTIFICATION.

IT is hereby notified, that Viscount Palmerston, Her Majesty's Principal Secretary of State for Foreign Affairs, has received a Despatch, dated the 21st instant; from Her Majesty's Minister at Copenhagen, enclosing a copy of a note from the Danish Minister for Foreign Affairs, informing him that the restrictions on the navigation of the Eyder, imposed in October last, being no longer necessary, have been taken off.

Whitehall, January 27, 1851.

The Queen has been pleased to appoint the undermentioned Gentlemen to be Lieutenants in the Artillery Company of London; viz.:

William Matthew Armstrong,
Stephen Henry Lee, and
sWilliam Henry Rough.

War-Office, 31st January 1851.

3rd Regiment of Light Dragoons, Cornet Henry Freeman George Coleman to be Lieutenant, by purchase, vice Cureton, promoted in the Cape Mounted Riflemen. Dated 31st January 1851.

4th Regiment of Foot, Ensign Jasper Hall to be Lieutenant, by purchase, vice Daniel Maunsell, who retires. Dated 31st January 1851.

5th Foot, Lieutenant Charles Carter to be Adjutant, vice Lyons, removed. Dated 31st January 1851.

44th Foot, Lieutenant John Robinson to be Captain, ■without purchase, vice Staveley, promoted. Dated 30th January 1851.

Lieutenant John Stanley Howard to be Captain, by purchase, vice Carey, who retires. Dated 31st January 1851.

49lh Foot, Lieutenant James Wells Armstrong to be Captain, without purchase, vice Lord Robert Taylour, deceased. Dated 20th January 1851.

Ensign George Henry Lamb to be Lieutenant, vice Bellairs, appointed Adjutant. Dated 20th January 1851.

Gentleman Cadet Thomas Priaulx St. George Armstrong, from the Royal Military College, to be Ensign, vice Lamb. Dated 31st January 1851.

Lieutenant William Bellairs to be Adjutant, vice Armstrong. Dated 20th January 1851.

51st Foot, Staff Surgeon of the Second Class George Stewart Beatson, M.D. to be Surgeon, vice Sinclair, who exchanges. Dated 31st January 1851.

52nd Foot, Gentleman Cadet Frederick Albert Champion, from the Royal Military College, to be Ensign, without purchase, vice the Marquis of Hastings, deceased. Dated 31st January 1851.

67th Foot, Lieutenant Dugald Stewart Miller to be Captain, by purchase, vice Lane, who retire*. Dated 31st January 1851. Ensign William Serjeant Arnold to be Lieutenant, by purchase, vice Miller. Dated 31st January 1851. J

Cape Mounted Riflemen, Lieutenant Edward Burgoyne Cureton, from the 3rd Light Dragoons, to be Captain, by purchase, vice J. R. O'Reilly, who retires. Dated 31st January 1851.'

HOSPITAL STAFF.

Acting Assistant-Surgeon Christopher Francis Flood, M.D. to be Assistant-Surgeon to the Forces, vice Edward William Bawtree, M.D. who retires on half-pay. Dated 31st January 1851.'

Surgeon John Hartley Sinclair, M.D. from 51st Foot, to be Staff Surgeon of the Second Class, vice Beatson, who exchanges. Dated 31st January 1851.

UNATTACHED.

Brevet Major Ferdinand White, C.B. from the 8th Foot, to . be . Major^ without purchase. Dated 31st January 1851.

Memorandum.

The Christian names of Captain Crawford, of 98th Foot, are Francis "Haden" not "Henry" *s previously stated.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the County of Buckingham.

Royal Bucks or King's Own Regiment of Militia.

George Augustus Young, Esq. to be Captain, vice Smith, deceased. Dated 10th January 1851. 1851. D

« 이전계속 »