페이지 이미지
PDF
ePub

to the providing of a room for the purpose ing any vestry or other meeting for the tion of any business of or relating to the vnship, shall be applied to and put in force said township of Manchester.

fj

FROM THE

DON GAZETTE of SEPTEMBER 2, 1851.

[graphic]

Whitehall, September 1, 1851.

IE Queen has been pleased to appoint Morton Peto, Esq. to be Deputy Chairman '.etropolitan Commissioners of Sewers.

rsuance of the directions of an Act, passed

twenty-fourth year of the reign of IIi3

esty King George the Third, intituled

r»-">h of two Acts, made

rs of the reign of

rjzes the Speaker

Bk warrant

[ocr errors][ocr errors][ocr errors][ocr errors][ocr errors][ocr errors]
[graphic]

issue my warrnnt to the Clerk of the Crowa to make out a new writ for the electing of a Member to serve in this present Parliament for the said East Riding of the county of York, at the end of fourteen days after the insertion of this notice in the London Gazette.

Given under my hand the 30th day of
August 1851.

Charles Shaw Lefevre, Speaker.

War-Office, 2nd September 1851.

4th Regiment of Dragoon Guards, Regimental Serjeant-Major James Stillrnan to be Cornet without purchase. Dated 2nd September 1851.

12th Light Dragoons, Lieutenant John Edward Swindley, from the 18th Foot, to be Lieutenant, vice Adams, who exchanges. Dated 2nd September 1851.

Scots' Fusilier Guards, Quartermaster Serjeani John Jones to be Quartermaster, vice George Copeland, who retires upon half-pay. Dated 2nd September 1851.

18th Regiment of Foot, Lieutenant Allen Noble Adams, from the 12th Light Dragoons, to be Lieutenant, vice Swindley, who exchanges. Dated 2nd September 1851.

54th Foot, Quartermaster Thomas McGrath, from half-pay 67th Foot, to be Quartermaster, vice Marriott, appointed Paymaster. Dated 2ml September 1851.

55th Foot, Ensign William Barnston to be Lieutenant, by purchase, vice Torrens, who retires. Dated 2nd September 1851.

61st Foot, Lieutenant Henry Edward Ilillm..

[graphic]

Burnside to be Captain, by purchase, vice Massey, who retires. Dated 2nd September i851. Ensign Coryton Silvanus Sampson Kempe to be Lieutenant, by purchase, vice Burnside. Dated 2nd September 1851.

76th Foot, Lieutenant Allen Noble Adams, from the 18th Foot, to be Lieutenant, vice Large, appointed Paymaster of the Rifle Brigade. Dated 2nd September 1851.

93rd Foot, Ensign Robert Crowe, from the 17th Foot, to be Ensign, vice Rose, who retires. Dated 2nd September 1851.

BREVET.

Lieutenant John Lewin Sheppard, of the 4th Regiment of Bombay Native Infantry (doing duty at the East India Company's Depot at Warley, vice Castle, resigned), to have the local rank of Lieutenant, while so employed. Dated 2nd September 1851.

Memorandum.

The date of the commission of Lieutenant Robert William Benison, of the 99th Foot, to be 18th February 1851, instead of 22nd February 1850.

Ekeatum in the Gazette of the 19th August 1851.

For James Thornhill Lane to be Ensign in the

91st Foot, &c. Read, Thomas Thornhill Lane to be Ensign, &c.

Then follow two warrants of the Lords Commissioners of Her Majesty's Treasury, appointing under the authority of " An Act to amend the laws relating to the Customs," legal quays for the

1851. 2 E

[graphic]

lading and unlading of goods within the port of Liverpool, dated 26th August 1851, and within the port of Shields, dated the 28th August 1851.

This Gazete also contains an Order, dated the 16th day of August 1851, from the Poor Law Board, to the Churchwardens and Overseers of the parish of Mold, in the county of Flint, and to all others whom it may concern, directing that so much of the Act 13th and 14 th Victoria, cap. 57, intituled "An Act to prevent the holding of vestry or other meetings in churches, and for regulating the appointment of vestry clerks," as relates to the appointment of a vestry clerk, shall forthwith be applied to and put in force within the said parish of Mold.

Also a similar Order of the same date, to the Churchwardens and Overseers of the parish, of St. Mary Abbotts, Kensington, and to all others whom it may concern, directing that the whole of the aforesaid Act shall forthwith be applied to and be put in force within the said parish of St. Mary Abbotts,;Kensington.

FROM THE

LONDON GAZETTE of SEPTEMBER 5,

1851.

Holyrood-Palace, August 28, 1851.

THE Queen was this day pleased to confer

the honour of Knighthood upon the Right

Honourable William Johnston, of Kirkhill, Lord Provost of Edinburgh.

[graphic]

Osborne-House, August 25, 1851.

This day had audience of Her Majesty:

The Baron Bentinck, Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary from the King of the Netherlands, to deliver his credentials;

To which he was introduced by Viscount Palmerston, G.C.B. Her Majesty's Secretary of State for Foreign Affairs.

Foreign-Office, September 4, 1851.

The Queen has been pleased tq approve of Mr. Gideon S. Holmes as Consul at the Cape of Good Hope for the United States of America.

Admiralty, 4th September 1851.

Corps of Royal Marines.

Captain and Brevet Major William Lewis Dawes to be Lieutenant-Colonel, vice Coryton, to halfpay.

First Lieutenant and Adjutant John sWilliam sWearing to be Captain, vice Dawes, promoted.

Second Lieutenant Charles Jolliffe to be First Lieutenant, vice Wearing, promoted.

Brevet Major John Alexander Philips to be Lieutenant-Colonel, vice Jno. Harvey Stevens, retired on full-pay.

First Lieutenant Alexander Ramsay to be Captain, vice Philips, promoted.

Second Lieutenant Henry Lindsay Searle to be First Lieutenant, vice Ramsay, promoted.

« 이전계속 »