페이지 이미지
PDF
ePub

Bnlachulish and Corran of Ardgour, in the parish of Kilmallie, in the presbytery of Abertarff, and county of Argyll, vacant by the transportation of the Reverend John Macleod, late Minister thereof, to the parish of Laggan.

War Office, Uth February 1851.

7 th Regiment of Dragoon Guards, Arthur Robert Georges Costello, Gent, to be Cornet, by parchase, vice Ffrench, who retires. Dated 14th February 1851.

1st Dragoons, St. John William Chiverton Charlton, Gent, to be Cornet, by purchase, vice Dimsdale, who retires. Dated 14th February 1851.

1st or Grenadier Regiment of Foot Guards, Charles Napier Sturt, Gent, to be Ensign and Lieutenant by purchase, vice the Honourable A. Egerton, promoted. Dated 14th February 1851.

4th Foot, Thomas Sheppard, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Hall, promoted. Dated 14th February 1851.

13lh Foot, Edward William Blackett, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Kerr, promoted. Dated 14th February 1851.

15th Foot, Frederick Edward Lock, Gent to be Ensign, by purchase, vice Thompson, promoted. Dated 14th February 1851.

17th Foot, Ensign James Browne Hornor Boyd, from the 22nd Foot, to be Ensign, vice Moore, appointed to the 22nd Foot. Dated 14th February 1851.

22nd Foot, Ensign Charles Robert Moore, from the 17th Foot, to be Ensign, vice Boyd, appointed to the 17th Foot. Dated 14th February

25th Foot, Ensign John Henry Nott to be Lieutenant, by purchase, vice Briscoe, who retires. Dated 14th February 1851.

4CMA Foot, George Augustus Bentley Buckle, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Brodhurst, promoted. Dated 14th February 1851.

47th Foot, Thomas Palmer, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Perceval, promoted. Dated 14th February 1851.

52nd Foot, Alfred Benson Griffiths, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Lyon, promoted. Dated 14th February 1851.

60th Foot, William Walter Fox, Gent, to be Second Lieutenant, by purchase, vice Robertson, promoted. Dated 14 th February 1851.

62nd Foot, William Nicholas Wrixon Becher, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Wilkieson, promoted. Dated 14th February 1851.

65th Foot, George Buck, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Slegg, promoted. Dated 14th February 1851.

67th Foot, James John Wood, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Houston, appointed to the 54th Foot. Dated 14th February 1851.

68th Foot, Ensign Cavendish Charles Fitz Roy from the1 82nd Foot, to be Ensign, vice Viscount Russborough, who retires. Dated 14th February 1851.

69th Foot, Henry Thomas Allen, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Coast, appointed to the 94th Foot. Dated 14th February 1851.

78th Foot, John Finlay, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Hunter, promoted. Dated 14th February 1851. 1851. F

82nd Foot, Charles Newton Biggs, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Fitz Roy, appointed to the 68th Foot. Dated 14th February 1851.

91s/ Foot, Walter Rice Olivey, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Greenhill, appointed to the 92nd Foot. Dated 14th February 1851.

99th Foot, William John Denny, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Gaynor, promoted. Dated 14th February 1851.

STAFF.
To be Assistants Quartermaster-General.

Lieutenant-Colonel Richard Airey, on half-pay
Unattached. Dated 1st February 1851.

Major John Enoch, on half-pay Unattached (now Deputy Assistant Quartermaster-General), with the rank of Lieutenant-Colonel in the Army. Dated 1st February 1851.

MEMORANDUM.

The dates of the commissions of the undermentioned officers in the 93rd Foot, are 7th not 6th February 1851, as previously stated.

Captain Evan Duncan Macpherson.

Lieutenant James Dalzell.

Ensign Edward Augustus Stothcrd.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County of Stafford.

Josiah Spode, Esq. to be Deputy Lieutenant. Dated 4th February 1851.

The Queen's Own Royal Regiment of Staffordshire Yeomanry Cavalry.

Henry Dalrymple Des Voeux, Gent, to be Cornet, vice Robertson, resigned. Dated 4th February 1851.

Richard Bisse Richard Bedford, Gent, to be Cornet, vice Peel, resigned. Dated 4th February 1851.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the County of Stafford.

The Queen's Own Royal Regiment of Staffordshire Yeomanry Cavalry.

Captain William Armstrong (late of 10th Hussars) to be Captain, vice Majendie, deceased. Dated 8th February 1851.

This Gazette also contains two warrants of the Lords Commissioners of Her Majesty's Treasury, dated the 10th day of February 1851, appointing under the authority of "An Act to amend the laws relating to the Customs," the port of Truro and the port of Falmouth to be ports in that part of the United Kingdom called England, for the purposes of the said Act, declaring the limits of the said ports, and appointing certain places within the same to be legal quays for the lading and unlading of goods; and also annulling all former limits and all former legal quays already set out and appointed within the same.

FROM THE

LONDON GAZETTE of FEBRUARY 18,

1851.'

AT the Court at Buckingham-Palace, the 3rd day of February 1851.

PRESENT, The QUEEN'S Most Excellent Majesty in Council.

WHEREAS there was this day read at the Board the humble Memorial of John Ayrton Paris, Doctor of Medicine, President of the Royal College of Physicians or Commonalty of the Faculty of Physic in London, setting forth that the said President and College have with great care, pains, and industry, revised, corrected, and reformed a book by them formerly published, intituled Pharmacopoeia Collegii Regalis Medicorum Londinensis, prescribing and directing the manner of preparing all sorts of medicines therein contained, together with the true weights and measures by which they ought to be made, which book is now perfected and ready to be published, and it is conceived will contribute to the public good of Her Majesty's subjects, by preventing all deceits, differences, and uncertainties in making or compounding of medicines, if, for the future, the manner and form prescribed therein should be practised by apothecaries and others, in their composition of medicines; the memorialist therefore most humbly prays that Her Majesty will be

« 이전계속 »