페이지 이미지
PDF
ePub
[graphic]

Irt Dragoons, Cornet John Inglis Jones to be Lieutenant, by purchase, vice Littledale, who retires. Dated 8 J st October 1851.

Assistant-Surgeon Richard Francis Valpy De Lisle, from 96th Foot, to be Assistant-Surgeon, vice Grogan, promoted in 26th Foot. Dated 14th November 1851.

.lh Light Dragoons, Cornet James Aytoun to be Lieutenant, by purchase, vice Sartoris, promoted. Dated 31st October 1851.

%lh Regiment of Foot, Assistant-Surgeon John Grogan, M.B. from 1st Dragoons, to be Surgeon, vice Ferguson, appointed to the Staff. Dated 14th November 1851.

W)tk Foot, Acting Assistant-Surgeon Thomas Ligertwood, M.B. to be Assistant-Surgeon, vice Haverty, appointed to the 96th Foot. Dated 14th November 1851.

Tird Foot, Lieutenant Eobert Hole sWalters to be Captain, by purchase, vice Harison, who retires. Dated 14th November 1851.

Ensign John James Lloyd Williams to be Lieutenant, by purchase, vice Walters. Dated 14th November 1851.

87/A Foot, Staff-Surgeon of Second Class Walter George Leonard Staunton to be Surgeon, vice Wood, appointed to the Staff. Dated 14th November 1851.

%th Foot, Assistant-Surgeon John Coghlan Haverty, from 40th Foot, to be Assistant-Surgeon, vice De Lisle, appointed to the 1st Dragoons. Dated 14 th November 1851.

HOSPITAL STAFF.

Surgeon Robert Wood, from 87th Foot, to bo Staff-Surgeon of Second Class, vice Staunton, appointed to 87th Foot. Dated 14th November 1851.

Surgeon Andrew Ferguson, M.D. from 26th Foot, to be Staff-Surgeon of Second Class, vice Millingen, deceased. Dated 14th November 1851.

ERRATUM in the Gazette of 7th November 1851. 3rd Regiment of Foot.

For Lieutenant Charles Hood to be Captain, by purchase, vice Coble, who retires, Read vice Cobbe.

ERRATA in the Supplement to the London Gazette of the 11th November 1851.

BREWET.

For Lieutenant-Colonel Joseph Clark, 76th Foot,
to be Colonel in the Army,
Read Lieutenant-Colonel Joseph Clarke, &c.
For Lieutenant-Colonel George Bagot, 1st (or
Grenadier) Foot Guards, to be Colonel in the
Army,
Read Lieutenant-Colonel Charles Bagot, &c.
For Major Charles Robert Railt, half-pay Unat-
tached, to be Lieutenant-Colonel in the Army,
Read Major Charles Robert Raitt, &c.

Admiralty, 12th November 1851.

Corps of Royal Marines, Colonel and Second Commandant David Anderson Gibsone to be Colonel Commandant, vice Parke, promoted to the rank of Major-General Unattached. Captain and Brevet Major James Clarke to be Lieutenant-Colonel.

[graphic]

First Lieutenant and Adjutant Peregrine Henry Fellowes to be Captain, vice Clarke, promoted.

Second Lieutenant Augustus Tonvn Staines Cuttler to be First Lieutenant, vice Fellowes, promoted.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the County of Middlesex.

Royal Westminster Regiment of Middlesex Militia.

Ebenezer David Silver, M.D. to be Surgeon, vice William Ralfs, deceased. Dated 10th November 1851.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County of Warwick.

Yeomanry Cavalry.

Cornet John Skipwith Parker to be Lieutenant, vice Wise, resigned. Dated 3rd November 1851.

Cornet Robert Reid to be Lieutenant, vice Hoskyns, resigned. Dated 3rd November 1851.

Cornet Arthur Whieldon to be Lieutenant, vice Okeovcr, resigned. Dated 3rd November 1851.

Edward Allesley Boughton Ward Boughton Leigh, Gent, to be Cornet, vice Whieldon, promoted. Dated 3rd November 1851.

FUUM THE

LONDON GAZETTE of NO VEMBER
1851.

Windsor-Castle, November 14, 1851.

THIS day had audience of Her Majesty:

Seiior Isturiz, Envoy Extraordinary Minister Plenipotentiary from the Queen Spain, to take leave on going on a tempor absence;

To which he was introduced by Visec Palmerston, G.C.B. Her Majesty's Secret State for Foreign Affairs.

[graphic][merged small][ocr errors]

WJiitehall, November 15, 1831.

The Right Honourable Sir George Grey,
G.C.B. has appointed Herbert Mackworth,
to be an Inspector of Coal Mines, in the room a
J. Kenyon Blackwell, Esq. resigned.

War-Office, 1Sth November 1851.

1 Qth Regiment of Light Dragoons, Brevet Colone Frederick Charles Griffiths, from half-pay Uft attached, to be Lieutenant-Colonel, withoif purchase. Dated 11th November 1851.

[graphic]

Zrd Regiment of Foot, Brevet Lieutenant-Colonel Ch'irles Thomas Van Straubenzee to be Lieutenant-Colonel, without purchase, vice Sir James Dennis, promoted. Dated 11 th November I8.il.

Captain James Talbot Airey to be Major, without purchase, vice Van Straubenzee. Dated 11th November 1851.

Lieutenant Kenneth McKenzie to be Captain, without purchase, vice Airey. Dated 11th November 1x51.

Ensign Smith Ramadge to be Lieutenant, without purchase, vice McKenzie. Dated 11th November 1851.

■Ath Foot, Major William Yorke Moore to be Lieutenant-Colonel, without purchase, vice Fane, promoted. Dated 11th November 1851.

Brevet Major John Ross Wheeler to be Major, without purchase, vice Moore. Dated 11 th November 1851.

Lieutenant Lawrence Trent Cave to be Captain, without purchase, vice Wheeler. Dated 11th November 1851.

9>m Foot, Brevet Lieutenant-Colonel John Walter to be Lieutenant-Colonel, without purchase, vice Campbell, promotod. Dated 11th November 1851.

Brevet Major John George Champion to be .Major, without purchase, vice Walter. Dated llth November 1851.

Lieutenant George James Dowdall to be Captain, without purchase, vice Champion. Dated llth November 1851.

Cape Mounted Riflemen, Brevet LieutenantColonel William Sutton to be LieutenantColonel, without purchase, vice Somerset, promoted. Dated l1th November 1851.

« 이전계속 »