페이지 이미지
PDF
ePub
[graphic]

Brevet Major Thomas Donovan to be Major,

without purchase, vice Sutton. Dated 11th

November 1851. Lieutenant Joseph Salis to be Captain, without

purchase, vice Glubb, deceased. Dated Tth

August 1851. Ensign Francis Smyth to be Lieutenant, without

purchase, vice Salis. Dated 7th August 1851.

BREVET.

Colonel Peter Brown, Commandant of the Royal Military Asylum at Chelsea, to be MajorGeneral in the Army. Dated 9th November 1846.

Royal Marines.

To be Colonels in the Army.

Lieutenant-Colonel Henry John Murton, upon the Retired List. Dated 11th November 1851.

Lieutenant-Colonel Joseph Walker, upon the Retired List. Dated 11th November 1851.

Office of Ordnance, 17 th November 1851.
Royal Regiment of Artillery.

Brevet Colonel Alexander Maclachlan to be Colonel. Dated 11th November 1851.

Brevet Colonel Edward Sabine to be Colonel. Dated 11th November 1851.

Lieutenant-Colonel James Archibald Chalmer to be Colonel, vice Campbell, removed as a General Officer. Dated 11th November 1851.

Brevet Colonel Francis Rawdon Chesney to be Colonel, vice Turner, removed as a General Officer. Dated 11th November 1851.

[graphic]

Brevet Major William Henry Pickering to be Lieutenant-Colonel, vice Chalmer. Dated 11th sNovember 1851.

Brevet Major John Wheler Collington to be Lieutenant-Colonel, vice Chesney. Dated 11th November 1851.

Second Captain Henry John Thomas to be Captain, vice Pickering. Dated 11th November 1851.

Second Captain George Graydon to be Captain, vice Collington. Dated 11th November 1851.

First Lieutenant Frederick Hugh Chancellor to be Second Captain, vice Thomas. Dated 11 th November 1851.

First Lieutenant Charles Waller to be Second Captain, vice Graydon. Dated 11 th November 1851.

Second Lieutenant John Henry Peile to be First Lieutenant, vice Chancellor. Dated 11th November 1851.

Second Lieutenant John Kelly to be First Lieutenant, vice Waller. Dated 11th November 1851.

Corps of Royal Engineers.

Lieutenant-Colonel Anthony Emmett to be Colonel, vice Lewis, removed as a General Officer. Bated 11th November 1851.

Lieutenant-Colonel William Cuthbert Ward to be Colonel, vice Harding, removed as a General Officer. Dated. 11 th November 1851.

Brevet Major Thomas Hore to be LieutenantColonel, vice Emmett. Dated 11th November 1851.

Brevet Lieutenant-Colonel Thomas Foster to be Lieutenant-Colonel. Dated 11th November 1851.

Brevet Major John Isaac Hope to be LieutenantColonel, vice Ward. Dated 11th November 1851. 1851. 2 Z

Second Captain John W. Gordon to be Captain, vice Hore. Dated llth November 1851.

Second Captain Marcus Dill to be Captain, vice Hope. Dated 11th November 1851.

First Lieutenant Douglas Galton to be Second Captain. Dated lith November 1851.

First Lieutenant Henry William Barlow to be Second Captain, vice Gordon. Dated 11th November 1851.

First Lieutenant Henry Young Darracott Scott to be Second Captain, vice Dill. Dated 11th November 1851.

Second Lieutenant Edward Bridge to. be First Lieutenant, vice Barlow. Dated 11th November 1851.

Second Lieutenant Montagu Stopford Whitmore

to be First Lieutenant, vice Scott. Dated 11th November 1851.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the West Riding of the County of York, and of the City and County of the City of York.

1st West Pork Peomanry Cavalry.

Benjamin Heywood Brooksbank to be Cornet. Dated 13th November 1851.

Crown-Office, November 17, 1851. Days and places appointed for holding the Special Commissions of Oyer and Terminer and Gaol

Delivery for the undermentioned places:

Mr. Justice Maule.
Mr. Baron Platt.

County of York, Saturday, the 13th day of December 1851, at the Castle of York.

City of Pork, the same day, at the Guildhall of

, the same city.

[ocr errors]
[graphic]

FROM THE

LONDON GAZETTE of NOVEMBER 21, 1851.

Foreign-Office, November 20, 1851.

A DISPATCH has been this day received by Viscount Palmerston, Her Majesty's Principal Secretary of State for Foreign Affairs, from the Honourable George Edgcumbe, Her Majesty's Charge d'Affaires at Hanover, announcing the melaucholy intelligence of the decease of His Majesty the King of Hanover, which took place at Hanover, at a quarter before seven o'clock on the morning of the 18th instant.

Then follow two Orders in Council, dated the 23rd day of October 1 So 1, approving the representations made by Her Majesty's Commissioners for building new churches, to unite and consolidate certain contiguous portions of the parishes of Siston and Bitton, in the county of Gloucester, and diocese of Gloucester and Bristol, of the chapelry of Oldland, in the said parish of Bitton, and of the parish or district parish of the Holy Trinity, Kingswood, in the said county and diocese, and to form the same into one consolidated chapelry for all ecclesiastical purposes for the consecrated church of Saint Barnabas, situate at Warmley, in the said parish of Siston, to be called ,: The Consolidated Chapelry of Warmley," and vesting the right of presentation and appointment

[graphic]
« 이전계속 »