페이지 이미지
PDF
ePub

To be Lieutenant-Colonel.

Captain and Brevet-Major George Allgood, Bengal Staff Corps. Dated 20th February, 1861.

The promotion of Lieutenant-Colonel James Metcalfe, C.B., Bengal Infantry, to the honorary rank of Colonel, and of Major Frederick Johnston, Bengal Infantry, to the honorary rank of Lieutenant-Colonel, as stated in the Gazette of the 25th March, 1862, have been cancelled.

Admiralty, 31st December, 1862.

Royal Marine Light Infantry.

Mr. Robert Alexander Douglas Ramsay to be Second Lieutenant.

Mr. Henry Gritton to be Second Lieutenant.

Mr. Fergusson Nowell Forth to be Second Lieutenant.

Mr. Christopher Sulivan Feltrim Fagan to be Second Lieutenant.

Mr. Felix Henry March to be Second Lieutenant.

Mr. William Purvis Wright to be Second Lieutenant.

Commission signed by the Queen.
1st Midlothian Artillery Volunteer Corps.

Henry David James Macleod, late Adjutant 14th Kent Artillery Volunteer Corps, to be Adjutant. Dated 26th November, 1862.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County of Argyll.

Hector McNeal, Esq., to be Deputy Lieutenant. Dated 5th January, 1863.

[graphic]

John Ramsay, Esq., to be Deputy Lieutenant.
Dated 5th January, 1863.
Colonel John Douglas to be Deputy Lieutenant.
Dated 5th January, 1863.
William Rose Campbell, Esq., to be Deputy Lieu-
tenant. Dated 5th January, 1863.
David Greenhill, Esq., to be Deputy Lieutenant.
Dated 5th January, 1863.
William Alexander Campbell, Esq., to be Deputy
Lieutenant. Dated 5th January, 1863.
George Maclachlan, Esq., to be Deputy Lieu-
tenant. Dated 5th January, 1863.
James Archibald Campbell, Esq., to be Deputy
Lieutenant. Dated 5th January, 1863.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County of Cornwall.

13th Cornwall Rifle Volunteer Corps.

Ensign Richard Pollard to be Lieutenant, vice Symons, promoted. Dated 24th December, 1862.

Thomas Davey Wills to be Ensign, vice Pollard, promoted. Dated 6th January, 1863.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County of Forfar.

1st Forfarshire Rifle Volunteer Corps.

Ensign Peter Geddes Walker to be Lieutenant, vice Ogilvy, resigned. Dated 5th January, 1863.

Ensign Henry Jones Pearce to be Lieutenant. vice Bell, resigned. Dated 5th January, 1863,

Ensign Jeffrey Thomson Inglis to be Lieutenant, vice Neish, resigned. Dated 5th January, 1863.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County of Linlithgow. 1st Administrative Battalion of Linlithgowshire Rifle Volunteers. 1st or Linlithgow Company. Lieutenant Adam Dawson to be Captain, vice Stewart, promoted. Dated 5th January, 1863.

Ensign John Hardy to be Lieutenant, vice Dawson, promoted. Dated 5th January, 1863.

2nd or Boness Company.

Lieutenant Patrick Turnbull to be Captain, vice Wilson, deceased. Dated 5th January, 1863.

Ensign John Begg to be Lieutenant, vice Turnbull, promoted. Dated 5th January, 1863.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County Palatine of Durham.

3rd Durham Rifle Volunteers.

Major Lord Adolphus Vane Tempest to be Lieutenant-Colonel. Dated 23rd June, 1862.

Albany William Featherstonhaugh to be Captain. Dated 23rd June, 1862.

John William Kirk to be T.ieutenant. Dated 23rd June, 1862.

Ensign Samuel Alcock to be Lieutenant. Dated 27th December, 1862.

John Frank Ross Lang to be Ensign. Dated 23rd June, 1862.

Memoranbum. 1st Administrative Brigade of Cornwall Artillery Volunteers. Her Majesty has been graciously pleased to accept the resignation of the Commission held in this Brigade by Major Charles Glynn Prideaux Brune.

[graphic]

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County of Gloucester, and of the City and County of the City of Gloucester, and of the City and County of the City of Bristol.

1st Gloucestershire Rifle Volunteer Corps.

Lieutenant Peregrine Hammonds to be Captain, vice Wright, resigned. Dated 4th January, 1863.

Ensign Henry Livett to be Lieutenant, vice Hammond, promoted Dated 4th January, 1863.

Thomas Henry Prichard, Gent., to be Ensign, vice Livett, promoted. Dated 4th January, 1863.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County of Cambridge.

3rd Cambridgeshire Rifle Volunteer Corps.

Ensign Edward William Chapman to be Captain, vice Hamilton, resigned. Dated 3rd January, 1863.

James Alexander Cruikshank, Esq., to be Lieutenant, vice Kirby, resigned. Dated 3rd January, 1863.

Edward Brodie Hoare, Esq., to be Ensign, vice Chapman, promoted. Dated 3rd January, 1863.

MEMORANDUM.

Her Majesty has been graciously pleased to occept the resignation of the Commissions held in the above Corps by

Captain Charles James Hamilton,

Captain John Croft Deverell,

Lieutenant Thomas Henry Kirby.
MEMORANDA. -

Lieutenant Charles Rivers, Bulkeley, of the Oxfordshire Regiment of Militia (having obtained

a first class Certificate from the School of Musketry at Hythe), has been appointed Musketry Instructor to the Regiment. Dated 5th January, 1863.

6th Glamorganshire Rifle Volunteer Corps.

Captain Arthur Riversdale Grenfell has received Her Majesty's permission to resign his CommisS10n.

Her Majesty's acceptance of the resignation of the Commission held by Captain Pascoe St. Leger Grenfell has been cancelled, and Captain Pascoe St. Leger Grenfell now holds his Commission as Captain.

Warwickshire Peomanry Cavalry.

Her Majesty has been graciously pleased to accept the resignation of the Commission held by Surgeon Thomas Hiron.

Huntingdonshire Militia.

Her Majesty has been graciously pleased to accept the resignation of the Commission held by Lieutenant William Whitter Goldicutt.

LOCAL GOVERNMENT Act, 1858.

Notice is given in this Gazette by the Right Honourable Sir George Grey, Bart., one of Her Majesty's Principal Secretaries of State, that the Local Government Act, 1858, has been duly adopted within the parish of Barton-upon-Humber, in the county of Lincoln.—Dated the 6th day of January, 1863.

An order of the Poor Law Board, dated the 26th of December, 1862 (as set forth in this Gazette), to the Churchwardens and Overseers of

« 이전계속 »