페이지 이미지
PDF
ePub

that I shall issue my warrant to the Clerk of the Crown to make out a new writ for the electing of a Member to serve in this present Parliament for the said borough of Reigate at the end of fourteen days after the insertion of this notice in the London Gazette. Given under my hand this 16th day of January, 1863. JoBN EvelyN DENIsoN, Speaker.

War Office, Pall Mall,
16th January, 1863.

2nd Regiment of Dragoon Guards, Lieutenant William Thomas Foster to be Captain by purchase, vice Augustus Barton White, who retires. Dated 16th January, 1863.

Cornet Michell Duncan Gordon to be Lieutenant, by purchase, vice Foster. Dated 16th January, 1863.

Ensign George Tomkyns Morris, from the 38th Foot, to be Cornet, vice Gordon. Dated 16th January, 1863.

5th Dragoon Guards, Lieutenant William James Scarlett to be Captain, by purchase, vice John Henniker Lovett, who retires. Dated 16th January, 1863.

Cornet William Bennion Foulkes to be Lieutenant, by purchase, vice Scarlett. Dated 16th January, 1863.

Lieutenant James Dyson Bourne to be Adjutant, vice William James Scarlett promoted. Dated 16th January, 1863.

7th Dragoon Guards, Cornet Edward Goldsmith to be Lieutenant, by purchase, vice Edmund Prideaux Chichester, promoted. Dated 30th December, 1862.

William Montagu Money, Gent., to be Cornet, by purchase, vice Goldsmith. Dated 16th January, 1863.

9th Lancers, Cornet Bowyer Wenman CaveBrowne-Cave to be Lieutenant, by purchase, vice Edward Barrett Hodges Curteis, who retires. Dated 16th January, 1863.

William Savile, Gent., to be Cornet, by purchase, vice Cave-Browne-Cave. Dated 16th January, 1863.

10th Hussars, Captain Arthur Herbert Cass to be Major, by purchase, vice Edward Levett, who. retires. Dated 16th January, 1863.

Lieutenant Crofton Toler Vandeleur to be Captain, by purchase, vice Cass. Dated 16th January, 1863.

Cornet Thomas Astell St. Quintin to be Lieutenant, by purchase, vice Vandeleur. Dated 16th January, 1863.

William Herbert Watkins, Gent., to be Cornet, by purchase, vice St. Quintin. Dated 16th January, 1863.

11th Hussars, Lieutenant the Honourable James David Drummond to be Captain, by purchase, vice Paget Peploe Mosley, who retires. Dated 16th January, 1863.

Cornet Llewellyn Traherne Bassett Saunderson to be Lieutenant, by purchase, vice the Honourable J. D. Drummond. Dated 16th January, 1863.

13th Hussars, Captain William Wallis King, from half-pay, late particular service, to be Captain, vice Walter Sydney Tucker, deceased. Dated 16th January, 1863.

Grenadier Guards, Lieutenant and Captain the Honourable John Constantine Stanley to be

Captain and Lieutenant-Colonel, by purchase, vice John Murray, who retires. Dated 16th January, 1863. Ensign and Lieutenant James T. Richard Lane Fox to be Lieutenant and Captain, by pur. chase, vice the Honourable John Constantine Stanley. Dated 16th January, 1863. Robert Stopford Sholto Douglas, Gent., to be Ensign and Lieutenant, by purchase, vice Lane Fox. Dated 16th January, 1863.

4th Regiment of Foot, Captain Francis Fisher Hamilton to be Major, without purchase, vice Augustus Edward Henry Ansell, deceased. Dated 7th December, 1862.

Lieutenant Charles Edward Bayard Breton to be Captain, without purchase, vice Hamilton. Dated 7th December, 1862

5th Foot, Captain Edward Townshend, from the 46th Foot, to be Captain, vice William Leach, who exchanges Dated 16th January, 1863.

Orby Harison, Gent, to be Ensign, by purchase, vice Joshua Rowley Watson, transferred to the 23rd Foot. Dated 16th January, 1863.

11th Foot, Gentleman-Cadet Philip Henry Smith, from the Royal Military College, to be Ensign, by purchase, vice Charles Hinton Moore, transferred to the Royal Canadian Rifle Regiment. Dated 16th January, 1863.

12th Foot. The first Christian name of Ensign Stoton is Albert, and not Abert, as stated in the Gazette of the 7th November, 1862.

21st Foot, Gentleman Cadet Henry Gordon, from the Royal Military College, to be Ensign, without purchase, vice Crosse, promoted in the Gold Coast Artillery Corps. Dated 16th January, 1863.

23rd Foot, Ensign Edmund Broughton Knowles Lacon to be Lieutenant, by purchase, vice John Francis Sparrow, who retires. Dated 16th January, 1863.

Ensign Joshua Rowley Watson, from the 5th Foot, to be Ensign, vice Lacon. Dated 16th January, 1863.

24th Foot, Captain James Stewart has been permitted to retire on half-pay. Dated 1st January, 1863.

Lieutenant George Clarkson Ross to be Captain, by purchase, vice Alexander William Cobham, who retires. Dated 16th January, 1863.

Lieutenant Robert Stockham Brydges Leech to be Captain, by purchase. Dated 16th January, 1863.

Ensign William Dinwiddie to be Lieutenant, by purchase, vice Ross. Dated 16th January, 1863.

John Hastings Otway, Gent. to be Ensign, by purchase, vice Dinwiddie. Dated 16th January, 1863.

26th Foot. The services of Assistant-Surgeon John McLetchie have been dispensed with, Her Majesty having no further occasion for them. Dated 16th January, 1863.

29th Foot, Captain Somerset Molyneux Clarke to be Major, by purchase, vice Henry George Walker, who retires. Dated 16th January, 1893.

Lieutenant Howell Davis to be Captain, by purchase, vice Clarke. Dated 16th January, 1863.

Ensign Alfred William Matchett to be Lieutenant, by purchase, vice Davis. Dated 16th January, 1863.

William Robert Elliott, Gent., to be Ensign, by purchase, vice Matchett. Dated 16th January, 37th Foot, Gentleman Cadet William Lowther Beattie, from the Royal Military College, to be Ensign, by purchase, vice Kennedy, transferred to the 97th Foot. Dated 16th January, 1863.

38th Foot, Major and Brevet Lieutenant-Colonel William James Loftus to be Lieutenant-Colonel, without purchase, vice Lieuterant-Colonel and Brevet-Colonel William O'Grady Haly, C.B., appointed to a Brigade command. Dated 16th January, 1863.

Captain and Brevet Lieutenant-Colonel Edward Thomas Gloster to be Major, without purchase, vice Brevet Lieutenant-Colonel Loftus. Dated 16th January, 1863.

Lieutenant Walter Hume to be Captain, without purchase, vice Brevet Lieutenant-Colonel Gloster. Dated 16th January, 1863.

Ensign Norman William Drummond Pringle to be Lieutenant, without purchase, vice Hume. Dated 16th January, 1863.

Ensign Thomas Francis Stillwell, from the 67th Foot, to be Ensign, vice Morris, transferred to the 2nd Dragoon Guards. Dated 16th January, 1863.

Gentleman Cadet Henry Mackenzie Macdonald Wood, from the Royal Military College, to be Ensign, without purchase, vice Pringle. Dated 17th January, 1863.

43rd Foot, Ensign Arthur Longley, from the 83rd Foot, to be Ensign, in succession to Lieutenant F. E. Medhurst, promoted to an Unattached Company, without purchase. Dated 16th January, 1863.

46th Foot, Captain William Leach, from 5th Foot, to be Captain, vice Edward Townshend, who exchanges. Dated 16th January, 1863.

« 이전계속 »