페이지 이미지
PDF
ePub

War Office, Pall Mall, 6th January, 1863. 26th Regiment of Foot. Major-General George Henry Mackinnon, C.B., to be Colonel, vice General Sir Philip Bain

brigge, K.C.B., deceased. Dated 21st December, 1862.

Admiralty, 29th December, 1862.
Royal Marine Light Infantry.

First Lieutenant and Adjutant John Maitland

Lennox to be Captain, vice E. T. T. Jones, deceased. Second Lieutenant John Alfred Sweny to be First Lieutenant, vice Lennox, promoted. Second Lieutenant William Menzies to be First Lieutenant, vice Sadleir, dismissed.

31st December, 1862.

First Lieutenant Nowell FitzUpton Way to be Adjutant, vice Lennox.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County of Middlesex.

1st Middlesex Engineer Volunteer Corps.

Anthony Lacam Simkins to be Second Lieutenant, vice Peal, resigned. Dated 15th December, 1862.

Henry Hover Locke to be Second Lieutenant. Dated 15th December, 1862.

West Middlesex Rifle Volunteer Corps.

Captain John William Bridgman to be Major, vice Compton, resigned. Dated 20th December, 1862.

Lieutenant George Richardson to be Captain, vice, Bridgman, promoted. Dated 20th December, 1862,

Lieutenant Josiah Messer, Junr., to be Captain. Dated 20th December, 1862.

Ensign Robert Morris to be Lieutenant, vice Phillips, resigned. Dated 20th December, 1862.

Ensign Henry Taylor to be Lieutenant, vice Richardson, promoted. Dated 20th December, 1862.

Ensign Sharon Grote Turner to be Lieutenant, vice Messer, Junr., promoted. Dated 1st January, 1863.

Givil Service Corps of Rifle Volunteers. Adjutant Alexander William Adair to serve with the rank of Captain, Dated 23rd December, 1862. 37th Middlesex Rifle Volunteer Corps, Adjutant George Ingham to serve with the rank of Captain. Dated 22nd December, 1862. MEMORANDA. The Queen has been graciously pleased to accept the resignation of the Commissions held by the following officers:— St. George's Rifle Volunteer Corps.

Lieutenant Charles Harley Savory. Dated 30th December, 1862.

London Irish Rifle Volunteer Corps.

Ensign John McGowan. Dated, 1st January,

Commissions signed by the Vice Lieutenant-of-the

County of Stafford. Staffordshire Rifle Volunteers. 1st Administrative Battalion. 3rd Company,

William Kenwright Harvey, Gent., to be Super

numerary Lieutenant, vice Coxon, resigned. Dated 31st December, 1862.

The above appointment is made subject to

Mr. Harvey acting as Quartermaster to the 1st,

Administrative Battalion of Staffordshire Rifle Volunteers. 2nd Administrative Battalion. 8th Company. Robert Thornewill, Gent., to be Ensign, vice

Anderson, promoted. Dated 31st December, 1862.

3rd Administrative Battalion. 15th Company. Henry Walker, Gent, to be Honorary Assistant

Surgeon, vice Norris, resigned. Dated 31st,

December, 1862.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the County of Carmarthen.

2nd Carmarthenshire Rifle Volunteers. Ensign John Lewis to be Lieutenant, vice Norton, resigned. Dated 30th December, 1862. 6th Carmarthenshire Rifle Volunteers.

Ensign John Hoyes Barker to be Lieutenant” vice Wilson, resigned. Dated 30th December”

Thomas Charles, Gent, to be Ensign, vice Barker, promoted. Dated 30th December, 1862.

MEMORANDUM.

Her Majesty has been graciously pleased to accept the resignation of the Commission held by Captain John James Spedding in the 3rd Cumberland Rifle Volunteer Corps. Dated 22nd December, 1862.

Commission signed by the Lord Lieutenant of the
County of Cumberland.

1st Administrative Battalion of Cumberland Rifle Volunteers.

Captain John James Spedding to be Major.
Dated 22nd December, 1862.

Commissions signed by the Lord Lieutenant of the
County of Devon.

1st Devonshire or Ereter and South Devon Rifle Volunteers.

Lieutenant Frederick Leman to be Captain, vice
Clarke, resigned. Dated 11th December, 1862.

Algernon Augustus De Lille Strickland to be
Ensign, vice Grissell, resigned. Dated 11th
December, 1862.

13th Devonshire Artillery Volunteers.

David Rule to be First Lieutenant. Dated 13th
December, 1862.

Thomas Long Colley to be Second Lieutenant.
Dated 13th December, 1862.

Captain Charles Larmour Curry to be Captain.
Commandant. Dated 13th December, 1862.

10th Devonshire Rifle Volunteers.

Ensign Robert Baker to be Lieutenant. Dated 20th December, 1862.

11th Devonshire Rifle Volunteers.

Charles Arthur William Troyte to be Ensign. Dated 23rd December, 1862.

Royal North Devonshire Mounted Rifle Peomanry Cavalry.

Lieutenant the Honourable Charles Henry Rolle Trefusis to be Major, vice Sir Arthur Chichester, promoted (erroneously gazetted as Henry Charles Rolle Trefusis). Dated 22nd November, 1862.

MEMORANDA.

Her Majesty has been graciously pleased to accept the resignation of the Commission held by Captain the Honourable Claude Bowes Lyon, in the 9th Forfarshire Rifle Volunteer Corps.

The Queen has been graciously pleased to accept the resignation of the Commission held by Captain Edward Griffiths Syms in the 4th Surrey Rifle Volunteer Corps.

Warwickshire Rifle Volunteers.
1st Administrative Battalion, 3rd Corps.

Her Majesty has been graciously pleased to accept the resignation of the Commission held by Captain George Charles Benn.

Royal Monmouth Militia.

Her Majesty has been graciously pleased to accept the resignation of the Commission held by Lieutenant Rhys Boychan Powel, in the abovenamed regiment.

« 이전계속 »