페이지 이미지
PDF
ePub

STATE PENAL AND CHARITABLE INSTITUTIONS AND

EXECUTIVE HEADS. State Penitentiary, Bismarck-F. S. Talcott, Warden. State Institution for Feeble Minded, Grafton-A. R. T. Wylie, Super

intendent. State Hospital for Insane, Jamestown--W. M. Hotchkiss, Superin

tendent. State Blind Asylum, Bathgate-B. P. Chapple, Superintendent. Reform School, Mandan-J. W. Brown, Superintendent. School for the Deaf, Devils LakerJ. W. Blattner, Superintendent. Tuberculosis Sanitarium, Dunseith, Dr. J. G. Lamont, Superintendent.

NORTH DAKOTA STATE PUBLIC LIBRARY COMMISSION. Members Appointed by the Governor :

A. E. Sheets, Lakota, President. Term expireg March 10, 1916.

Mrs. Clara L. Darrow, Fargo. Term expires April 1, 1919. Members Ex-Officio:

0. G. Libby, Grand Forks. Secretary State Historical Society. E. J. Taylor, Bismarck Siate Superintendent of Public Instruction.

R. A. Nestos, Minot, President State Library Association. Staff : Mrs. Minnie Ciarke Budlong, Bismarck, Secretary of Commission and

Director of Library Extension. I. A. Acker, Bismarck, Legislative Reference Librarian. Florence MacPhee, Bismarck, Chief Traveling Library Department. Haldora Peterson, Bismarck, Stenographer. Elsie Smith, Bismarck, Clerk.

STATE ENGINEER'S DEPARTMENT
J. W. Bliss, State Engineer.
Ruby Schuman, Stenographer.

MILITARY DEPARTMENT. I. A. Berg, Adjutant General, Grand Forks. Major R. R. Steedman, U. S. A. Retired, Military Secretary, Bismarck. Lieut. F. H. Turner, Inspector-Instructor, Bismarck.

William F. Harris, Chief Clerk, Bismarck,
Colonels and Aids-de-camp:

Gilbert W. Davis, Fargo.
C. E. Batchellor, Fingal.
D. Lemieux, Dunseith.
Henry Hale, Devils Lake.
Oscar Knudson, Grand Forks.
Alex. Scarlett, Minot.

STATE HISTORICAL SOCIETY.
Officers of Society.

Hon. Chas. F. Amidon, Fargo, President,
C. B. Little, Bismarck, Vice President.
J. L. Cashel, Grafton, Treasurer.
0. G. Libby, Grand Forks, Secretary.
H. C. Fish, Curator, Bismarck.

Elina Thorsteinson, Librarian, Bismarck.
Directors.

J. L. Bell, Bismarck, term expires March 31, 1917.
W. H. Mann, New Salem, term expires March 31, 1915.
Chas. J. Fisk, Bismarck,_term expires March 31, 1917.
John M. Gillette, Grand Forks, term expires March 31, 1917.
W. B. Overson, Williston, term expires March 31, 1917.
N. G. Larimore, Larimore, term expires March 31, 1915.
H. J. Hagen, Abercrombie, term expires March 31, 1917.
Dr. J. D. Taylor, Grand Forks, term expires March 31, 1917.
L. F. Crawford, Sentinel Butte, term expires March 31, 1915.
F. A. Wardwell, Pembina, term expires March 31, 1917.
W. H. White, Fargo, term expires March 31, 1917.
Sveinbjorn Johnson,' Cavalier, term expires March 31, 1917.

Ex-officio Directors-Governor, Auditor, Secretary of State, Superintondent of Public Instruction, Commissioner of Agriculture and Labor.

STATE CAPITOL.
Capitol Building-Jacob Rieder, superintendent, Bismarck.

TRUSTEES STATE UNIVERSITY, GRAND FORKS. N. C. Young, Fargo, term expires first Tuesday in April, 1917. W. H. Hutchinson, LaMoure, term expires first Tuesday in April, 1915. Karl J. Farup, Park River, term expires first Tuesday in April, 1917. Tracy R. Bangs, Grand Forks, term expires first Tuesday in April,

1915. Fred L. Goodman, Grand Forks, term expires first Tuesday in April,

1917.

TRUSTEES AGRICULTURAL COLLEGE, FARGO.
C. E. Nugent, Pesident, Fargo, term expires 1915.
George H. Hollister, Fargo, term expires 1915.
Clark W. Kelly, Devils Lake, term expires 1915.
Peter Elliott, Fargo, term expires 1915.
Alex Stern, Fargo, term expires 1917.
Eugene Weigel, Hebron, term expires 1917.
J. Fred Jensen, Westhope, term expires 1917.
W. A. Yoder, Secretary.
Fred Irish, Treasurer.

TRUSTEES ACADEMY OF SCIENCE, WAHPETON. John J. Zentgraf, Wahpeton, term expires first Tuesday in April, 1915. Chas. Quinn, Wahpeton, term expires first Tuesday in April, 1915. John B. Wagner, "Lidgerwood, term expires first Tuesday in April,

1915. W. E. Clark, Tower City, term expires first Tuesday in April, 1917. R. S. Miller, Gackle, term expires first Tuesday in April, 1917.

TRUSTEES INDUSTRIAL SCHOOL, ELLENDALE. H. H. Perry, Ellendale, term expires third Monday in February, 1915. Richard McCarten, Cogswell, term expires third Monday in February,

1915. Fred S. Goddard, Ellendale, term expires third Monday in February,

1917. D. E. Geer, Ellendale, term expires third Monday in February, 1917. Chester R. Hodge, Jamestown, term expires third Monday in February,

1915.

DIRECTORS SCHOOL OF FORESTRY, BOTTINEAU. Frank Peltier, Rolette, term expires first Tuesday in April, 1915. A. R. McKay, Bottineau, term expires first Tuesday in April, 1915. S. W. Wheelon, Towner, term expires first Tuesday in April, 1917.

STATE NORMAL BOARD OF CONTROL.

H. A. Nelson, Nesson, term expires March 14, 1915.
F. A. Wilson, Bathgate, term expires March 14, 1915.
Hugh MacDonald, Valley City, term expires March 14, 1915.
R. N. Rishworth, McClusky, term expires first Tuesday in April, 1917.
J. M. Devine, Minot, term expires first Tuesday in April, 1917.
M. L. Elken, Mayville, term expires first Tuesday in April, 1917.
E. J. Taylor, Superintendent of Public Instruction, ex-officio.

STATE BOARD OF EDUCATION. E. J. Taylor, Superintendent of Public Instruction, Bismarck, President, ex-officio.

F. L. McVey, President State University, Grand Forks, ex-officio.
J. H. Worst, President Agricultural College, Fargo, ex-officio.
Richard Heyward, High School Inspector, Grand Forks, ex-officio.
N. C. Macdonald, Rural School Inspector, Valley City, ex-officio.

T. A. Hillyer, President State Normal School, Mayville, term expires April 6, 1915.

F. E. Smith, President State Science School, Wahpeton, term expires April 6, 1915.

Miss Mamie Sorenson, County Superintendent, Cando, term expires April 6, 1915.

L. F. Crawford, Sentinel Butte, term expires April 6, 1915.

W. E. Parson, Deputy Superintendent of Public Instruction, ex-officio. Secretary to the Board.

STATE AGRICULTURAL AND TRAINING SCHOOL BOARD.
President of the Agricultural College.
State Superintendent of Public Instruction.
H. U. Thomas, Oberon, term expires March 3, 1915.
J. H. Matthews, Larimore, term expires March 3, 1914.
Gilbert Erickson, Lankin, term expires March 3, 1916.

DIRECTORS AGRICULTURAL EXPERIMENT STATIONS All experiment stations under the direction of Agricultural College. Superintendents appointed by same. Sub-stations located at Dickinson, Williston, Langdon, Edgley and Hettinger.

Dickinson, L. R. Waldron, superintendent. Williston, E. G. Schollander, superintendent. Langdon, E. D. Stewart, superintendent. Edgeley, 0. A. Thompson, superintendent. Hettinger, W. R. Lanxon, superintendent.

FARMERS' INSTITUTE BOARD OF DIRECTORS. J. H. Shepperd, Fargo; C. E. Nugent, Fargo; J. H. Worst, Fargo; G. L. Martin, Fargo; W. C. Gilbreath, Bismarck.

EDUCATIONAL DIRECTORY. University of North Dakota, Grand Forks; established 1883; opened 1884; Franklin McVey, president.

Agricultural College, Fargo; established 1890; opened 1890 ; John H. Worst, president.

Normal School Valley City; established 1890; opened 1893; George A. McFarland, president.

Normal School, Mayville ; established 1890; opened 1893 ; Thomas A. Hillyer, president.

Normal School, Minot; established 1913; opened 1913; A. G. Crane, President.

State Industrial School, Ellendale; established 1890; opened 1899 ; Willis E. Johnson, president.

Academy of Science, Wahpeton ; established 1890 ; opened 1890 ; Fred. E. Smith, President.

School of Forestry, Bottineau; W. J. Alexander, president.

School Inspection: R. Heyward, High School Inspector, Grand Forks; N. C. Macdonald, Rural, Graded and Consolidated School Inspector, Valley City.

Board of University and School Lands. - All members ex-officio President, L. B. Hanna, governor; vice-president, Thos. Hall, secretary of state ; secretary, E. J. Taylor, superintendent of public instruction ; Carl O. Jorgenson, state auditor; Andrew Miller, Attorney General.

TRUSTEES SOLDIERS' HOME, LISBON. Alexander Hay, Wahpeton, term expires March 10, 1917. D. F. Siegfried, Fargo, term expires March 14, 1915. Myron T. Davis, Lisbon, term expires March 14, 1916.

*James Cassidy, Lisbon, term expires March 19, 1917, (*to fill vacancy caused by death of Hon. C. W. Buttz.)

G. B. Vallandigham, Valley City, Commander of the State G. A. R., ex-officio.

STATE GAME AND FISH BOARD OF CONTROL.

Charles Brewer, Secretary, Fargo, term expires April 1, 1917.
W. E. Byerly, Velva, term expires July 1. 1915.
J. P. Reeve, Beach, term expires April 1, 1917.
E. B. McCutcheon, Minot, Game Warden, District No. 1.
W. F. Reko, Mandan, Game Warden, District No. 2.

STATE FISH COMMISSIONER. R. W. Main, St. John, term expires July 15, 1915.

NORTH DAKOTA CONSERVATION COMMISSION
L. B. Hanna, Governor.
A. G. Leonard, Ph. D., State Geologist. Grand Forks.
Jay W. Bliss, State Engineer.

Vacancy.
-Vacancy.

STATE BOARD OF MEDICAL EXAMINERS.
H. G. Woutat, Grand Forks, term expires August 1, 1915.
A. G. Patterson, Lisbon, term expires August 1, 1913.
A. W Skelsey, Fargo, term expires August 1, 1913.
Francis Peake, Jamestown, term expires August 1, 1913.
Geo. M. Williamson, Grand Forks, term expires August 1, 1913.
Paul Sorkness, Fargo, term expires August 1, 1914.
A. J. McCannel, Minot, term expires August 1, 1914.
J. E. Countryman, Grafton, term expires August 1, 1914.
F. G. Benn, Kulm, term expires August 1, 1915.

STATE BOARD OF HEALTH. Andrew Miller, president ex-officio, Bismarck. Dr. A. M. Call, Rugby, vice-president, term expires first Tuesday in

April, 1915. Dr. C. J. McGurren, Devils Lake, Secretary, term expires first Tuesday

in April, 1915.

BOARD OF BAR EXAMINERS
Emerson H. Smith, Chairman, Fargo, term expires February 18, 1915.
Jeff M. Meyers, Grafton, term expires February 18, 1917.
H. A. Bronson, Grand Forks, term expires February 18, 1919.
R. D. Hoskins, Clerk Supreme Court, Bismarck, ex-officio secretary and

treasurer.
For time and place of meeting, address the secretary.

BAR ASSOCIATION OF NORTH DAKOTA.
A. G. Divet, Wahpeton, president.
John Knauf, Jamestown, vice president.
W. H. Stutsman, Mandan, secretary and treasurer.

STATE BOARD OF OSTEOPATHIC EXAMINERS.
Joseph W. Tarr, Lidgerwood, term expires July 1, 1916.
R. A. Bolton, Jamestown, term expires Nov. 9, 1914.
Geo. E, Hodge, Grand Forks, term expires, May, 6, 1915.

STATE BOARD OF PHARMACY. Walter Master, Willow City, term expires March 22, 1918. W. P. Porterfield, Fargo, term expires September 17, 1917. H. L. Haussaman, Grafton, term expires August 12, 1918. W. S. Parker, Secretary, Lisbon, term expires September 22, 1914. Burt Finney, Bismarck, term expires April 5, 1916.

STATE BOARD OF DENTAL EXAMINERS.
L. L. Eckman, Grand Forks, term expires April 26, 1914.
G. A. Rawlings, Bismarck, term expires March 11, 1915 .
F. A. Bricker, Fargo, term expires March 27, 1916.
W. Hocking. Devils Lake, term expires April 22,
F. W. Rose, Cooperstown, term expires May 27, 1918.

OPTOMETRY BOARD.
Thomas Porte, Grand Forks, term expires April 22, 1916.
R. B. Newton, Fargo, term cxpires April 22, 1916.
A. G. Tellner, Jamestown, term expires April 22, 1916.
C. G. Conyne, Mandan, term expires April 22, 1916.
Louis Hanson, Devils Lake, term expires April 22, 1916.

STATE BOARD OF BARBER EXAMINERS. A. N. Eckler, Minot, term expires November 9, 1913. John C. Dolan, Bismarck, term expires November 9, 1913. Edward Richardson, Devils Lake, term expires November 9, 1913.

STATE BOARD OF EMBALMERS.
W. M. Chandler, Grafton, term expires May 27, 1917.
Chas. J. Weagent, Minot, term expires January 31, 1915.
Porter W. Eddy, Jamestown, term expires January 31, 1915.

STATE BOARD OF VETERINARY MEDICAL EXAMINERS. A. T. Elliott, Milton, term expires July 1, 1915. C. H. Babcock, Secretary, New Rockford, term expires May 21, 1916. Frank H. Farmer, Wahpeton, term expires May 20, 1914.

LIVE STOCK SANITARY BOARD. Dr. E. J. Walsh, President, Minot, term expires April 1, 1915. Andrew Veitch, Vice President, Grand Forks, term expires April 1,

1917. W. L. Richards, Secretary, Dickinson, term expires April 1, 1916. Dr. J. W. Robinson, Garrison, term expires April 1, 1914. T. B. Dawson, LaMoure, term expires April 1, 1912. Dr. W. F. Crewe, Executive Officer and State Veterinarian, Bismarck. Dr. L. Van Es, Bacteriologist, Agricultural College. Helen McGillis, Clerk, Bismarck.

STALLION REGISTRATION BOARD. Professor of animal husbandry of the Agricultural College, ex-officio secretary and executive officer; professor of veterinary science of Agricultural College ; commissioner of agriculture and labor; president state live stock sanitary board; president North Dakota live stock association.

STATE OIL INSPECTOR
T. W. Jackman, Fargo, term expires April 1, 1915.

DEPUTIES

R. J. Hughes, Wahpeton.
E. M. Jones, Hankinson.
J. B. Little, Mott.
Geo. Hill, Ardoch.
John Bishof, Zeeland.
J. M. Kellogg, Oakes.
Geo. N. Keniston, Hettinger.
C. C. Williams, Ellendale.
C. W. Leathart, Fairmount.
A. W. Crary, Minot.
M. W. Day, Grand Forks.
Carl Holzer, Fargo.
S. E. Ellingson, Havana.
J. R. Waters, Beach.

PANAMA PACIFIC EXPOSITION COMMISSION.
Governor.
Commissioner of Agriculture and Labor.
A. Hilliard, Dickinson.
P. J. McClory. Devils Lake.
Axel Egeland, Bisbee.
E. F. Gilbert, Casselton.
John E. Paulson, Hillsboro.

NORWAY CENTENNIAL COMMISSION.
C. W. Plain, Milton.
H. H. Steele, Mohall.
A. A. Stenejhem, Arnegard.
A. J. Kookeide, Churchs Ferry.
Nels Lunneborg, Milnor.
Alfred Gabrielson, Manager, Fargo.

TRUSTEES TEACHER'S INSURANCE AND RETIREMENT FUND.

E. J. Taylor, State Superintendent.
Gunder Olson State Treasurer, Ex-Officio.
Clara Struble, Grand Forks, term expires, July 1, 1914.
P. S. Berg, Dickinson, term expires, July 1, 1915.
J, A, Haig, Devils Lake, term expires, July 1, 1916,

WHITE STONE HILL COMMISSION.
J. B. Taylor, Ellendale, term expires, July 1, 1915.
J. C. Wilson, Merricourt, term expires, July 1, 1915.
Lee Northrop, Merricourt, term expires, July 1, 1915.

PROBATE CODE COMPILATION COMMISSION.
A. G. Hanson, Fargo, term expires March 14. 1915.
Geo. E. Wallace, Wahpeton, term expires March 14, 1915.
Charles Ego, Lisbon, term expires March 14, 1915.

« 이전계속 »