페이지 이미지
PDF
ePub

NOVEMBER

-DETAILED BY GENERAL ORDERS, No. 133, HEADQUARTERS OF THE ARMY,

9, 1900.

Brig. Gen. G. W. Davis, U. S. V. Assigned as inspector-general Division of the Philippines January 29, 1901, per General Orders, No. 19, that division, January 28, 1901. Relieved February 20, 1901, per General Orders, No. 29, Division of the Philippines, February 7, 1901.

2. ACTING INSPECTORS-GENERAL.

Col. S. Snyder, Nineteenth Infantry. Assigned temporarily as acting inspectorgeneral, Department of the Lakes, per Special Orders, No. 168, paragraph 25, Headquarters of the Army, July 19, 1900, and continued on this duty during the year.

Lieut. Col. S. M. Mills, Artillery Corps. Appointed acting inspector-general and assigned to duty with the provost-marshal-general of Manila, per Special Orders, No. 30, paragraph 10, headquarters Division of the Philippines, January 31, 1901.

Lieut. Col. W. H. Boyle, Nineteenth Infantry. Continued on duty as acting inspector-general, Department of the Colorado and Missouri, to which he was assigned by Special Orders, No. 302, Headquarters of the Army, December 29, 1899, and Special Orders, No. 92, Headquarters of the Army, April 17, 1900, respectively, and was relieved November 12, 1900, by Special Orders, No. 267, paragraph 14, Headquarters of the Army, October 17, 1900, and General Orders, No. 28, c. s., Department of the Colorado, November 12, 1900.

Lieut. Col. George L. Byram, Twenty-seventh Infantry, U. S. V. Assigned acting inspector-general at headquarters Division of the Philippines, per Special Orders, No. 41, headquarters Division of the Philippines, February 13, 1901. Relieved per Special Orders, No. 164, headquarters Division of the Philippines, June 23, 1901, to take effect June 30, 1901.

Lieut. Col. T. W. Jones, Forty-eighth Infantry, U. S. V. Assigned to temporary charge of the office of the inspector-general, Department of California, during the absence of Lieut. Col. M. P. Maus, inspector-general of volunteers, per General Orders, No. 6, Department of California, Api 2, 1901. Relieved per Special ders, No. 93, Headquarters of the Army, April 22, 1901.

Lieut. Col. C. G. Starr, Eleventh Cavalry, U. S. V. Assigned as acting inspectorgeneral first district, Department of Southern Luzon, per Special Orders, No. 215, paragraph 3, headquarters Division of the Philippines, December 18, 1900. Relieved from duty as acting inspector-general first district, Department of Southern Luzon, to take effect April 20, 1901, per Special Orders, No. 106, paragraph 1, headquarters that department, April 24, 1901.

Lieut. Col. L. H. Strother, Thirty-second Infantry, U. S. V. Assigned as acting inspector-general fifth district, Department of Northern Luzon, per Special Orders, No. 50, headquarters Division of the Philippines, February 23, 1901. Relieved per Special Orders, No. 81, headquarters Division of the Philippines, March 29, 1901, and directed to report to the Department of Northern Luzon for assignment as inspector-general of that department.

Lieut. Col. Louis H. Rucker, Sixth Cavalry. Detailed for temporary duty as acting inspector-general in the Department of Southern Luzon, per General Orders, No. 79, paragraph 11, headquarters Department of Southern Luzon, June 17, 1901.

Maj. G. K. McGunnegle, Third Infantry. Continued on duty as acting inspectorgeneral, Department of Santiago and Puerto Principe, per Special Orders, No. 198, that department, September 25, 1899—afterwards known as the Department of Eastern Cuba and the district of Santiago-and was assigned to the latter as assistant to the inspector-general, Department of Cuba, per General Orders, No. 131, Headquarters of the Army, and General Orders, No. 29, Department of Cuba, November 9, 1900.

Maj. B. K. Roberts, Third Artillery. Assigned as assistant to inspector-general, Department of Cuba, September 25, 1900, per Special Orders, No. 165, that department, September 22, 1900. Relieved per Special Orders, No. 128, paragraph 3, Department of Cuba, June 12, 1901.

Maj. E. L. Huggins, Sixth Cavalry. Continued on duty as acting inspector-general Department of the Lakes until July 19, 1900, on which date he was relieved by Special Orders, No. 168, Headquarters of the Army, July 19, 1900.

Maj. William Brooke, Forty-sixth Infantry, U.S. V. Assigned as acting inspectorgeneral fourth district, Department of Southern Luzon, per General Orders, No. 19, Department of Southern Luzon, and confirmed by Special Orders, No. 61, paragraph 2, headquarters Division of the Philippines, March 8, 1901. Relieved from duty as acting inspector-general per Special Orders, No. 79, paragraph 1, headquarters Division of the Philippines, March 27, 1901.

Maj. W. C. Brown, Forty-second Infantry, U. S. V. Assigned as acting inspectorgeneral fourth district, Department of Northern Luzon, per General Orders, No. 58, headquarters Division of the Philippines, July 18, 1900. Relieved by Special Orders, No. 108, paragraph 1, headquarters Division of the Philippines, April 26, 1901.

Maj. A. L. Dade, Forty-eighth Infantry, U. S. V. Assigned as acting inspectorgeneral third district, Department of Northern Luzon, per General Orders, No. 58, headquarters Division of the Philippines, July 18, 1900.

Maj. D. A. Frederick, Forty-fifth Infantry, U. $. V. Assigned as acting inspectorgeneral third district, Department of Southern Luzon, per General Orders, No. 58, headquarters Division of the Philippines, July 18, 1900. Transferred to first district, Department of Southern Luzon, per General Orders, No. 60, headquarters Division of the Philippines, July 25, 1900. Relieved per Special Orders, No. 25, paragraph 4, headquarters Division of the Philippines, December 18, 1900.

Maj. W. H.Johnston, Forty-sixth Infantry, U. S. V.' Assigned as acting inspectorgeneral third district, Department of Southern Luzon, August 19, 1900, per General Orders, No. 60, headquarters Division of the Philippines, July 25, 1900.

Maj. S. W. Miller, Forty-sixth Infantry, U. S. V. Assigned as acting inspectorgeneral second district, Department of Southern Luzon, per General Orders, No. 58, headquarters Division of the Philippines, July 18, 1900. Relieved per Special Orders, No. 81, paragraph 2, headquarters Division of the Philippines, March 29, 1901.

Maj. G. H. Morgan, Forty-sixth Infantry, U. S. V. Assigned as acting inspectorgeneral Department of Southern Luzon, per General Orders, No. 71, that department, October 8, 1900, and Special Orders, No. 173, c. s., that department, during the temporary absence of Maj. W. D. Beach, inspector-general of volunteers. Relieved October 19, 1900, per General Orders, No. 76, headquarters Department of Southern Luzon, October 19, 1900.

Maj. C. H. Muir, Twenty-eighth Infantry, U.S. V. Assigned as acting inspectorgeneral first district, Department of Southern Luzon, per Special Orders, No. 102, paragraph 1, headquarters Division of the Philippines, April 20, 1901, and Special Orders, No. 114, paragraph 1, headquarters Department of Southern Luzon, April 24, 1901.

Maj. J. A. Penn, Thirty-fourth Infantry, U. S. V. Assigned as acting inspectorgeneral fifth district

, Department of Northern Luzon, per General Orders, No. 58, headquarters Division of the Philippines, July 18, 1900. Relieved per paragraph 1, Special Orders, No. 49, headquarters Division of the Philippines, February 22, 1901.

Maj. G. H. Preston, Forty-first Infantry, U. S. V. Assigned acting inspectorgeneral fifth district, Department of Northern Luzon, per Special Orders, No. 81, headquarters Division of the Philippines, March 29, 1901, and by the consolidation of the fourth and fifth districts of Northern Luzon he was assigned to the fourth district, per General Orders, No. 18, Department of Northern Luzon, April 18, 1901.

Maj. L. C. Scherer, Twenty-seventh Infantry, U.S. V. Assigned as acting inspectorgeneral first district, Department of Northern Luzon, per General Orders, No. 58, headquarters Division of the Philippines, July 18, 1900.

Maj. R. E. L. Spence, Thirty-second Infantry, U. S. V. Assigned as acting inspectorgeneral fourth district, Department of Southern Luzon, per Special Orders, No. 90, headquarters Division of the Philippines, April 7, 1901. Relieved May 3, 1901.

Maj. Henry Wygant, Twenty-fourth U. S. Infantry. Assigned as acting inspectorgeneral second district, Department of Northern Luzon, per General Orders, No. 58, headquarters Division of the Philippines, July 18, 1900.

Maj. G. S. Grimes, Second Artillery. Assigned as acting inspector-general, Department of Habana and Pinar del Rio, July 9, 1900, per Special Orders,

No. 148, Headquarters of the Army, June 25, 1900, and General Orders, No. 14, of that department, July 6, 1900. Relieved August 16, 1900, per Special Orders, No. 184, Headquarters of the Army, August 7, 1900.

Maj. G. M. Dunn, judge-advocate, U. S. V. Assumed charge of the office of the inspector-general's department of western Cuba, October 27, 1900, during temporary absence of Maj. W. S. Edgerly, acting inspector-general, per Special Orders, No. 70, paragraph 3, Division of Cuba, October 23, 1900. Relieved November 15, 1900, per Special Orders, No. 131, headquarters Department of Cuba, November 15, 1900.

Maj. W. S. Edgerly, Seventh Cavalry. Assigned as acting inspector-general Department of Western Cuba, per Special Orders, No. 184, paragraph 18, Headquarters of the Army, August 17, 1900. Granted leave of absence for one month and ten days, with permission to go beyond the limits of the division, per Special Orders, No. 188, headquarters Division of Cuba, October 23, 1900. Assigned as acting inspectorgeneral, Department of the Missouri

, per Special Orders, No. 276, paragraph 21, Headquarters of the Army, November 23, 1900, and was relieved from the operation of this order and directed to join his regiment in the Department of Cuba, per Special Orders, No. 296, paragraph 21, Headquarters of the Army, December 19, 1900.

Maj. J. M. Lee, Fifteenth Infantry. Assigned as acting inspector-general on the staff of Major-General Chaffee, per paragraph 20, Special Orders, No. 183, Headquarters of the Army, August 6, 1900. Relieved per Special Orders, No. 27, paragraph 1, headquarters China relief expedition, October 17, 1900, and Special Orders, No. 242, paragraph 9, Headquarters of the Army, October 15, 1900.

Maj. L. A. Lovering, Twenty-ninth Infantry. Continued on duty as acting inspectorgeneral in the Division of the Philippines, with station at Manila, P. I., per Special Orders, No. 61, Division of the Philippines, June 13, 1900.

Maj. D. E. Nolan, Eleventh Cavalry, U. S. v. Assigned as acting inspector-general and directed to report to the acting inspector-general, Division of the Philippines, per Special Orders, No. 11, of that division, January 12, 1901. Relieved per Special Orders, No. 39, headquarters Division of the Philippines, February 11, 1901.

Maj. E. B. Fuller, Tenth Cavalry. Assigned as assistant to inspector-general, Department of Cuba, June 17, 1901, per Special Orders, No. 132 that Department, June 17, 1901.

Capt. Omar Bundy, Sixth Infantry. Assigned as acting inspector-general, Department of the Visayas, July 25, 1900, per General Orders, No. 18, Department of the Visayas, July 23, 1900.

Capt. S. A. Cloman, Twenty-third Infantry. Assigned as acting inspector-general, Department of Mindanao and Jolo, per General Orders, No. 23, paragraph 2, that department, September 5, 1900.

Capt. James B. Erwin, Fourth Cavalry. Assigned as acting inspector-general, Department of the Missouri, per General Orders, No. 2, headquarters that department, January 22, 1901.

Capt. Grote Hutcheson, Sixth Cavalry. Assigned as acting inspector-general, China relief expedition, per Special Orders, No. 32, that command, November 2, 1900. Relieved May 20, 1901, per Special Orders, No. 17, headquarters China relief expedition, Pekin, China, April 28, 1901.

Capt. B. H. Randolph, Third Artillery. Assigned as acting inspector-general, Department of Mindanao and Jolo, per General Orders, No. 5, that department, April 16, 1900. Relieved, per General Orders, No. 23, paragraph 1, headquarters Department of Mindanao and Jolo, September 5, 1900.

Capt. F. W. Sibley, Second Cavalry. Continued on duty as acting inspector-general, Department of Texas, to which he was assigned by Special Orders, No. 51, paragraph 4, Headquarters of the Army, March 2, 1900, and General Orders, No. 11, that department, March 12, 1900.

Maj. H. E. Tutherly, Eleventh Cavalry. Acting inspector-general, Department of Alaska, since April 29, 1900, per Special Orders, No. 82, paragraph 9, Headquarters of the Army, April 7, 1900, and General Orders, No. 10, that department, April 29, 1900. Promoted to major, February 2, 1901.

Capt. W. A. Mann, Seventeenth Infantry. Continued on duty as acting inspectorgeneral, Department of the Visayas, P. I., until July 23, 1900, on which date he was relieved by General Orders, No. 18, that department, July 23, 1900.

Capt. F. Perkins, Eighth Infantry. Continued on duty as acting inspector-general, Department of Havana and Pinar del Rio, to which duty he was assigned by General Orders, No. 9, that department, 1900. Relieved July 16, 1900, per General Orders, No. 14, that department, July 1, 1900.

Capt. A. B. Dyer, Artillery Corps. Assigned to temporary duty as assistant to the inspector-general, Department of California, per Special Orders, No. 140, that department, June 22, 1901.

Capt. F. S. Foltz, Second Cavalry. Continued on duty as acting inspector-general, Department of Matanzas and Santa Clara, afterwards designated as Department of Western Cuba, per Special Orders, No. 210, Headquarters of the Army, September 9, 1899. Relieved, per Special Orders, No. 184, Headquarters of the Army, August 7, 1900.

Capt. E. D. Hoyle, Artillery Corps. Assigned as assistant to the inspector-general, Department of the East, per Special Orders, No. 89, paragraph 15, Headquarters of the Army, August 13, 1900.

Capt. H. S. Whipple, Third Cavalry. Assigned as assistant to the inspectorgeneral, Department of Cuba, Havana, Cuba, per Special Orders, No. 17, headquarters that department, December 7, 1900. He was on leave of absence when assigned, which was extended to December 27, 1900, per Special Orders, No. 9, Department of Cuba, November 27, 1900, and Special Orders, No.3, January 4, 1901. Relieved, per Special Orders, No. 94, paragraph 29, Headquarters of the Army, April 23, 1901.

3. INSPECTORS-GENERAL OF VOLUNTEERS. Lieut. Col. M. P. Maus, inspector-general volunteers. Continued on duty as inspector-general Departments of California and Columbia during the year, to which duty he was assigned July 10, 1899, per Special Orders, No. 116, paragraph 42, Adjutant-General's Office, May 18, 1899, and General Orders, No. 14, of 1899, of that department. Honorably discharged from the volunteer service only June 30, 1901, per Special Orders, No. 104, paragraph 8, Headquarters of the Army, May 4, 1901.

Lieut. Col. Philip Reade, inspector-general volunteers. Continued on duty as inspector-general Department of Dakota during the year. He was assigned September 30, 1899, per Special Orders, No. 210, paragraph 39, Adjutant-General's Office, September 8, 1899, and General Orders, No. 14, that department, September 30, 1899. Honorably discharged from the volunteer service only June 30, 1901, per Special Orders, No. 104, paragraph 8, Headquarters of the Army, May 4, 1901.

Lieut. Col. R. B. Harrison, inspector-general volunteers. Assigned as inspector-general Department of Porto Rico April 30, 1900, per Special Orders, No.39, Adjutant-General's Office, February 15, 1900, and General Orders, No. 98, that department, April 30, 1900. Relieved from duty in that department November 23, 1900, per Special Orders, No. 266, paragraph 17, Headquarters of the Army, November 12, 1900. Honorably discharged from the volunteer service December 1, 1900, per Special Orders, No. 226, paragraph 18, Headquarters of the Army, December 1, 1900.

Lieut. Col. P. W. West, inspector-general, U.S. V. Continued on duty in Department of Northern Luzon during the year, per Special Orders, No. 29, paragraph 2, Headquarters Division of the Philippines, May 11, 1900. Honorably discharged from the volunteer service only June 30, 1901, per Special Orders, No. 104, paragraph 8, Headquarters of the Army, May 4, 1901.

Maj. R. H. Rolfe, inspector-general volunteers. Assigned as assistant to inspectorgeneral Division of Cuba, per General Orders, No. 42, headquarters Division of Cuba, September 28, 1899. On leave of absence for two months from September 4, 1900, per Special Orders, No. 135, paragraph 4, headquarters Division of Cuba, August 13, 1900. Leave extended ten days by Special Orders, No. 249, Headquarters of the Army, October 13, 1900. Reported at his station November 13, 1900. Announced as assistant inspector-general Department of Cuba, per General Orders, No. 2, headquarters Department of Cuba, November 17, 1900. Honorably discharged as inspector-general United States Volunteers May 3, 1901, per Special Orders, No. 103, paragraph 24, Headquarters of the Army, May 3, 1901.

Maj. C. H. Murray, inspector-general, U.S.V. Continued on leave of absence granted by Special Orders, No. 19, paragraph 8, headquarters Division of the Philippines, April 30, 1900, the same having been extended by Special Orders, No. 169, Headquarters of the Army, July 20, 1900, until October 4, 1900, on which date he reported for duty in the office of the Inspector-General of the Army, per Special Orders, No. 227, paragraph 26, Headquarters of the Army, September 27, 1900. Relieved from this duty November 2, 1900, per Special Orders, No. 256, Adjutant-General's Office, October 31, 1900; the said order assigning him to duty at headquarters Department of the Lakes. Reported to Maj. Gen. E. S. Otis, U. S. A., at Rochester, N. Y., November 3, 1900, and accompanied him to headquarters that department; verbally assigned to duty at headquarters of the Lakes, November 9, 1900, which was confirmed in General Orders, No.3, headquarters that department, December 1, 1900; the same order designating him as department ordnance officer and inspector of small-arms practice. Accompanied Maj. Gen. E. S. Otis to Des Moines, Iowa, per Special Orders, No. 144, headquarters Department of the Lakes, December 11, 1900, also to Fort Sheridan, Ill., per Special Orders, No. 162, that department, December 27, 1900. Promoted to major of cavalry by act of February 2, 1901.

Maj. A. C. Sharpe, inspector-general, U. S. V. Continued on duty as acting judgeadvocate and as inspector-general Department of Porto Rico to August 25, 1900, on which date he availed himself of the leave of absence on account of disability, granted per paragraph 30, Special Orders, No. 197, Headquarters of the Army, 1900. Relinquished said leave on November 11, 1900, on which date he reported to the commanding general, Department of the Colorado and Missouri, for duty as inspector-general, per paragraph 22, Special Orders, No. 246, Headquarters of the Army, 1900. Relieved as inspector-general Department of the Missouri November 27, 1900, by paragraph 1, Special Orders, No. 102, Department of the Missouri, 1900. By the act of February 2, 1901, he was made a major of infantry, and was detailed as an assistant adjutantgeneral by Special Orders, No. 49, Adjutant-General's Office, February 28, 1901, and assigned as acting inspector-general Department of the Colorado, per Special Orders, No. 76, Adjutant-General's Office, April 2, 1901.

Maj. w. D. Beach, inspector-general, U. S. V. Assigned as inspector-general Department of Southern Luzon, per Special Orders, No. 1, and per General Orders, No. 58, headquarters Division of the Philippines, April 7 and July 18, 1900. Granted leave of absence for two months per Special Ordera, No. 157, paragraph 2, headquarters Division of the Philippines, October 8, 1900. Extended two months by Special Orders, No. 7, Headquarters of the Army, January 9, 1901. Relinquished leave February 16, 1901, and reported for duty at San Francisco, Cal., as member of examining board, per Special Orders, No. 37, Headquarters of the Army, February 13, 1901, and continued on this duty until June 30, 1901. Honorably discharged from the volunteer service only June 30, 1901, per Special Orders, No. 104, paragraph 8, Headquarters of the Army, May 4, 1901.

Maj. R. A. Brown, inspector-general, U. S. V. Continued on duty as assistant secretary to the United States military governor, to which he was assigned by General Orders, No. 64, office of the United States military governor, May 7, 1900, to October 19, 1900, on which date he assumed the duties of inspector-general Department of Southern Luzon, by Special Orders, No. 164, Division of the Philippines, October 17, 1900, and General Orders, No. 76, headquarters Department of Southern Luzon, October 19, 1900, and remained on this duty until June 17, 1901, on which date he was relieved by General Orders, No. 79, headquarters Department of Southern Luzon, June 17, 1901, and directed to report to the adjutant-general of the division. Honorably discharged from the volunteer service only, June 30, 1901, per Special Orders, No. 104, paragraph 8, Headquarters of the Army, May 4, 1901.

Maj. F. B. McKenna, inspector-general, U. S. V. Promoted major and inspectorgeneral volunteers December 6, 1900, and assigned as assistant to inspector-general Department of Northern Luzon, per Special Orders, No. 10, paragraph 2, headquarters Division of the Philippines, 1901. Relieved March 14, 1901, in compliance with Special Orders, No. 67, Division of the Philippine Islands, March 4, 1901, and by Special Orders, No. 94, Headquarters of the Army, April 23, 1901, directed to report to thecommanding-general Department of the Lakes for duty. Assigned to temporary duty as assistant to the acting inspector-general of that department May 7, 1901, per paragraph 3, Special Orders, No. 72, headquarters Department of the Lakes, May 7, 1901; and in addition to those duties directed to assume charge temporarily of the office of the judge-advocate of the department, by General Orders, No. 9, headquarters Department of the Lakes, May 24, 1901. Honorably discharged from volunteer service of the United States only to take effect June 30, 1901, per

Special Orders, No. 104, paragraph 8, Headquarters of the Army, May 4, 1901.

« 이전계속 »