페이지 이미지
PDF
ePub

THE

SOUTHEASTERN REPORTER,

VOLUME 30,

CONTAINING ALL THE DECISIONS OF THE

SUPREME COURTS OF APPEALS OF VIRGINIA AND WEST
VIRGINIA, AND SUPREME COURTS OF NORTH

CAROLINA, SOUTH CAROLINA, GEORGIA.

PERMANENT EDITION.

JUNE 7—SEPTEMBER 27, 1898.

Witu TABLES OF SOUTHEASTERN CASES PUBLISHED IN Vols. 100, 101, GEORGIA REPOR'rs; 51, SOUTH

CAROLINA REPORTS; 43, WEST VIRGINIA REPORTS.

A TABLE OF STATUTES CONSTRUED IS GIVEN

IN THE INDEX.

ST. PAUL:
WEST PUBLISHING CO.

1898.

La Library

COPYRIGHT, 1898,

BY

WEST PUBLISHING COMPANY.

JUDGES

OF THE

COURTS REPORTED DURING THE PERIOD COVERED BY THIS VOLUME.

GEORGIA-Supreme Court.

First Division.
THOMAS J. SIMMONS, CHIEF JUSTICE.

ASSOCIATE JUSTICES.
SPENCER R. ATKINSON.1 ANDREW J. COBB.?

HENRY T. LEWIS.3

Second Division.
SAMUEL LUMPKIN, PRESIDING JUDGE.

ASSOCIATE JUSTICES.
WILLIAM A. LITTLE.4

WILLIAM H. FISH.5

NORTH CAROLINA-Supreme Court.
WILLIAM T. FAIRCLOTH, CHIEF JUSTICE.

ASSOCIATE JUSTICES.
WALTER CLARK.

WALTER A. MONTGOMERY.
DAVID M. FURCHES.

ROBERT M. DOUGLAS.
ALPHONSO C. AVERY.7

[blocks in formation]

WEST VIRGINIA-Supreme Court of Appeals.

HOMER A. HOLT, PRESIDENT. 10
JOHN W.;ENGLISH, PRESIDENT. 11

JUDGES.
HENRY BRANNON. 12

MARMADUKE H. DENT.
H. C. McWHORTER 13

"Resigned December 1, 1997.
*Elected January, 1897, and transferred

from Second to First Division by

order of October 4, 1897.
*Succeeds Spencer R. Atkinson.
* Elected January, 1897, and transfer-

red from First to Second Division

by order of October 4, 1897. Elected January, 1897.

6 Took oath of office January 1, 1897.
7 Succeeded by Robert M. Douglas.
& Re-elected January 18, 1898, for 8 years.
9 Elected January 30, 1890, for 6 years.
10 Retired by expiration of term.
11 Designated President January 13, 1897.
19 Designated President January 12, 1898.
13 Elected to succeed Judge Holt; term began

January 1, 1897.
(iii)*

« 이전계속 »