페이지 이미지
PDF
ePub

IMPER ATII,

SINGULIER

Levantate , live toy.
Levantese, qu'il se leve.

PLURIE R.
Levantemonos , levons-nous.
Levanta os , levez-vous.

Levantense , qu'ils se levent. OPTATIF SUBJONGTIT

Present.

ET

SINGULIER
Que me levante, que je me leve.
Que te levantes, que eu te leves,"
Que se levante, qu'il se leve.

PLUR I BR.
Que nos levantemos , que nous nous

Tevions.
Que Xos levanteys, que vous VOUS

levier
Que se levanten , qu'ils se levent,

IMPARFAIT.

SIN GULIE R. Que me levantasse , que je me lom

vaffe. Que te levantasses, que tu televasses. Que se levantaffe , qu'il se levaffe.

PLURIE R. Que nos levantaffemos, que nons

nous levassions, Que vos levantassedes , que vous

wous levassez Que se levantaffen , qu'ils se levas.

sent.
PLUS QUE PARFAIT.

SINGULIE R.
Que me levancara , que je me fuso

levé.
Que te levantaras , que tu te fuffes

levé.
Que se levantara , qu'il se fusse levé.

PLURIER.
Que nos levantaramos, que nous

nous fussions leven. Que vos levantarades, que vous

vous fusiez lever. Que se levantaran , qu'ils se fuffent

lever, T&MPS INCERTAIN.

SINGULIER
Me levantaria , je me leverois,
Te levantarias, ou te leverois.
Se levantaria , il se leveroit.

PLURIER.
Nos levantariamos, nous nous le-

verions. Vos levantariades , vous vous leo

verie: Se levantarian , ils se leveroient.

FUTUR.

SINGULIER. Quando me levantare , quand je

me feray levé.

Quando te levantares , quand tu ta

feras levé.

Quando se levantare , quand il se

sera levé.

PLURIER

[ocr errors]

Quando nos levantaremos , quand

nous nous serons leven. Quando vos levantaredes quand

vous vous serez leven. Quando se levantaren, quand ils

se seront leven.

INFINITIF:

'Levantarme, me lever, Levantarte, te lever, Levantarse , se lever,

PLURIER.

Levantarnos, nous lever.
Levantaros , vous lever.
Levantarse, se lever.

GEROND I F.

Levantandome, en me levant. Levantandote, en te levant. Levantandose , en se levanta

PLURIER Levantandonos , en nous levant.

Levantandoos, en vons levant.,
Levantandose, en se levant,
CONFUGAISON.

du verbe pafsif.

INDICATIF PRESENT.

SINGU LIE R.
Soy amado, amada, je suis aimé,

aimée.
Eres amiado, amada', thes aimé ,

aimée.
Es amado , amada , il eft aimé,
aimée.

PLURI E ER.
Somos amados, amadas , nous com-

mes aimez, aimées.
Soys amados, amadas, vous-eftes ai-

mel, aimées, Son amados, amadas, ils font ai

mez, aimées. - 4 Ainfi du reste continuant le verbe Serk, avec le participe ; mais le pr.pre participe du-verbé Ser., ne change point. Avemos sido amados, nous avons

efté aimez

« 이전계속 »